Իշխանությունը խրախուսում է գնաճը. «Ժամանակ»
Երեկ ԱԺ-ում կազմակերպված «Առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման պատճառները և գնաճը մեղմելու հնարավորությունները» թեմայով խորհրդարանական լսումների քննարկումը ցույց տվեց, որ իշխանությունը ոչ միայն որևէ վտանգ չի տեսնում գնաճի մեջ, այլ ընդհակառակը՝ այն համարում է բարեբախտություն։ Այս մասին գրել է «Ժամանակ»-ը:
«ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը, ով վարում էր խորհրդարանական լսումները, հայտարարեց, որ գնաճին չպետք է վերաբերվել որպես չարիքի, ավելին՝ այն բարիք է, քանի որ նպաստում է տնտեսության զարգացմանը։
Իսկ մի՞թե բարիքը շատ է լինում, ընդհակառակը՝ իշխանությունը խրախուսում է գնաճը, քանի որ դրա միջոցով հնարավոր է տնտեսական աճի իմիտացիա ստեղծել և ամենակարևորը՝ ավելի շատ հարկեր հավաքել», - հավելել է թերթը։

«Жаманак»: Власти поощряют рост цен
Обсуждения во время организованных накануне в Национальном Собрании Армении парламентских слушаний на тему «Причины повышения цен на отдельные виды товаров и возможности смягчения роста цен» показали, что власти не только не видят никакой опасности в росте цен, но и наоборот, считают его благодатью.
«Председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Хосров Арутюнян, под председательство которого вчера проходили парламентские слушания, заявил, что не нужно относиться к росту цен как к злу, более того, это – благо, поскольку способствует экономическому развитию. А разве блага бывает много?
Наоборот, власти поощряют рост цен, поскольку с помощью этого можно создать имитацию экономического роста и самое важное – собрать больше налогов», - отмечает издание.