Արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ բացասական հաշվեկշիռը, միևնույն է, շարունակում է խորանալ. «Ժողովուրդ»
27/01/2018 09:37
Երկու օր է՝ կառավարությունը ցնծության մեջ է. ոգևորված են 2017թ. սոցիալ-տնտեսական ամփոփ ցուցանիշներով: 7.7 տոկոս աճել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, 12.6 տոկոս` արդյունաբերությունը, անգամ 2.2 տոկոսով ավելացել են շինարարության ծավալները: Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Կառավարությանը ոգևորել են նաև արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտի ցուցանիշները. այստեղ աճը 26.9 տոկոս է, ընդ որում` 25.2 տոկոս աճել են արտահանման, 27.8 տոկոս` ներմուծման ծավալները: Բայց նկատենք, որ բացարձակ թվերով ներկրման ծավալները մոտ երկու անգամ գերազանցում են արտահանման ցուցանիշներին, արդյունքում` արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ բացասական հաշվեկշիռը, միևնույն է, շարունակում է խորանալ», - հավելել է թերթը:
Թերթը տեղեկացել է, որ 2017թ. ընթացքում արտահանվել է 2.2 մլրդ դոլարի արտադրանք և ներկրվել 4.1 մլրդ դոլարի ապրանք: Ասել է, թե արտաքին առևտրաշրջանառության բացասական հաշվեկշիռը 1 մլրդ 939.8 մլն դոլար է:

«Жоховурд»: Отрицательный баланс во внешнеторговом обороте все равно продолжает углубляться
Правительство Армении уже два дня ликует, воодушевлено обобщенными социально-экономическими показателями за 2017 год. На 7.7 процентов возрос показатель экономической активности, 12.6 процентов – промышленность, даже объемы строительства увеличились на 2.2 процента. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Правительство воодушевлено также показателями внешнеторгового оборота, здесь рост составляет  26.9 процентов, причем объемы экспорта возросли на 25.2 процента, а импорта – на 27.8 процентов. Однако следует отметить, что в абсолютных цифрах объемы импорта примерно в два раза превышают показатели экспорта и в результате отрицательный баланс во внешнеторговом обороте все равно продолжает углубляться», - отмечает газета.
Как сообщает издание, в 2017 году экспортировано товаров на 2.2 млрд. долларов и импортировано товаров на 4.1 млрд. долларов.
Можно констатировать, что отрицательный баланс внешнеторгового оборота составляет порядка 1 млрд. 939.8 млн. долларов.
«При этом напомним, правительство Армении в своей программе обещало иметь экспортно-ориентированную экономику», - отмечает газета.