2018-ին Կադաստրի համակարգի կարևորագույն խնդիրներից մեկն է լինելու գյուղատնտեսական հողերի հաշվառումը. վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանին կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր կադաստրի պետական կոմիտեի՝ 2017 թ. գերակա խնդիրների կատարման և միջոցառումների իրականացման արդյունքները, ինչպես նաև 2018 թ. անելիքները:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է 2018-ի ընթացքում քաղաքացիներին և բիզնեսին մատուցվող ծառայություններն առավելագույնս հարմարավետ դարձնելու հարցը և նշել. «Կարևորագույն խնդիրներից մեկը գյուղատնտեսության համար հողերի հաշվառումն է, որովհետև մենք չօգտագործվող հողի խնդրին պետք է լուծում տանք: Այս պահին Գյուղատնտեսության նախարարությունը մտածում է՝ ինչպես անել, ակտիվացնել այն սեփականատերերին, որոնք հողը վերցրել են՝ չեն օգտագործում: Ինչպես նաև պետք է քննարկենք չաշխատող գույքի ակտիվացնելու հարցը: Այդ առումով՝ ունեցվածքի գույքագրումը չափազանց կարևոր է»:
Կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Մարտին Սարգսյանը զեկուցել է, որ վարչապետի բարձրացրած հարցի շուրջ արդեն իսկ աշխատում են Գյուղատնտեսության նախարարության հետ և այժմ քննարկվում են դրա իրականացման մեխանիզմները: Վարչապետն ընդգծել է, որ պետք է ըստ գոտիների ունենալ գյուղատնտեսական հողատարածքների և առկա անշարժ գույքի թվայնացված քարտեզները:
Այնուհետև Մարտին Սարգսյանը զեկուցել է 2017-ի ծրագրային աշխատանքների մասին, ներկայացրել ոլորտում իրականացված բարեփոխումներն ու արդյունքները, կադաստրի համակարգի ձեռքբերումները, ծրագրերի ընթացքը, անդրադարձել առկա խնդիրների լուծման հնարավորություններին: Նշվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում հինգ տարածքային ստորաբաժանումներ միավորվել են Երևանի և մարզերի ստորաբաժանումների հետ, 3 սպասարկման գրասենյակներ միավորվել են այլ գրասենյակների հետ, իսկ ևս 3-ը՝ լուծարվել: Լուծարվել է ևս 3 սպասարկման գրասենյակ: Միավորվել են նաև համակարգի երկու ՊՈԱԿ-ներ: Օպտիմալացումների արդյունքում տնտեսվել է 378 մլն դրամ: Որպես պետական տուրք՝ պետական բյուջե է մուտքագրվել 800 մլն դրամ: Զեկուցվել է, որ մատուցվող ծառայությունները պատվիրակվել են պետական իշխանության մարմինների սպասարկման գրասենյակների գործառույթներ իրականացնող օպերատորներին, և այդ առումով քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների հետ կապված որևէ խնդիր չի արձանագրվել:
Տեղեկացվել է, որ 2017-ի ընթացքում կադաստրի համակարգի տարածքային ստորաբաժանումներ ներկայացված դիմումների քանակն աճել է ավելի քան 20 տոկոսով՝ կազմելով 402 հազար դիմում, կոմիտեի աշխատակազմ էլեկտրոնային եղանակով մուտքագրված դիմումների թիվը կազմել է ավելի քան 11 հազար, ինչն ավելի է 15 տոկոսով: Էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգի միջոցով քաղաքացին հնարավորություն է ստացել դիմել և առնցանց ստանալ անհրաժեշտ փաստաթուղը: Զեկուցվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում հանրապետությունում անշարժ գույքի օտարման գործարքների թիվը կազմել է 52 հազար 274, ինչը 2016-ի համեմատ ավելի է 11,8 տոկոսով, իսկ անշարժ գույքի վարձակալության գործարքների թիվը հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է 22,4 տոկոսով: Կոմիտեի նախագահն ընդգծել է, որ 2018-ի ընթացքում հանրապետությունում անշարժ գույքի շուկայի գնահատումն իրականացվելու է նորովի, ըստ տարածքային չափանիշների: Այդ նպատակով արդեն իսկ ավարտին են հասցվել գոտիավորման աշխաատնքները:
Անդրադառնալով իրականացվող բարեփոխումներին՝ Մարտին Սարգսյանը զեկուցել է անշարժ գույքի վերաբերյալ ամբողջական և ճշգրիտ տվյալների բազայի ձևավորման, առցանց էլեկտրոնային ծառայությունների ավելացման, մատուցվող ծառայությունների ընդլայնման ու սպասարկման որակի բարելավման ուղղությամբ իրականացված և առաջիկայում նախատեսվող քայլերը: Ներկայացվել են ավարտման փուլում գտնվող Երևան, Գյումրի և Վանաձոր քաղաքների երկրատեղեկատվական համակարգի քարտեզագրական հիմքի ստեղծման աշխատանքները, ինչպես նաև կոմիտեի գեոպորտալի՝ թվային առցանց աշխատող հարթակի ստեղծման ընթացքը, որը պարունակում է աշխարհագրական տարածական տվյալներ և օժտված է վերլուծական ու որոնման համապատասխան գործիքակազմով: Այդ հարթակում ներառվել են շահառու ՀՀ պետական կառավարման մարմինները, ինչպես նաև գծային ենթակառուցվածքներ տնօրինող կազմակերպությունները:
Տեղեկացվել է, որ մատուցվող ծառայությունների ընդլայնման և սպասարկման որակի հետագա բարելավման նպատակով քննարկվում են ՀՀ հյուպատոսական հիմնարկներում կադաստրի սպասարկման գրասենյակներին բնորոշ գործառույթների իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցների ստեղծման հնարավորությունները, ինչն էապես կդյուրացնի արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցների կողմից գործարքների իրականացումն ու ծառայությունների ստացումը: Արդեն իսկ Արցախի Հանրապետությունում և Սանկտ Պետերբուրգում ներդրվել է համապատասխան պիլոտային ծրագիր:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ներկայացված ծրագրերի իրականացումը՝ հատկապես ընդգծելով գյուղատնտեսական նշանակության և արդեն իսկ օգտագործվող հողատարածքների հաշվառման, առկա վիճակագրական տվյալների ճշգրտման, կադաստրի համակարգի թվայնացման աշխատանքները:

Карен Карапетян: Одна важнейших задач системы кадастра в 2018 году – учет земель для сельского хозяйства
Сегодня в ходе совещания в правительстве премьер-министру Армении Карену Карапетяну были представлены результаты выполнения Государственным комитетом кадастра недвижимости при правительстве Армении приоритетных задач и мероприятий в 2017 году, а также предстоящие в 2018 году действия, сообщает пресс-служба правительства.
Карен Карапетян подчеркнул важность обеспечения в 2018 году максимальной комфортности оказания гражданам и бизнесу услуг.
«Одним из наиболее важных задач является учет земель для сельского хозяйства, потому что мы должны решить проблему неиспользуемых земель. На данный момент министерство сельского хозяйства думает, как это сделать, активизировать владельцев, которые взяли землю, но не используют ее. Нам также необходимо рассмотреть вопрос об активизации бездействующего недвижимого имущества. В этой связи, инвентаризация имущества является чрезвычайно важной», - сказал он.
Председатель государственного комитета кадастра недвижимости Мартин Саркисян доложил, что по озвученному премьером вопросу уже проводится работа с Минсельхозом, рассматриваются механизмы реализации. Премьер подчеркнул: нужны оцифрованные карты сельхозугодий и имеющегося недвижимого имущества.
Затем Мартин Саркисян сообщил о программных работах 2017 года, представил осуществленные в сфере реформы и их результаты, достижения системы кадастра, ход программ, затронул возможности решения существующих проблем.
Было отмечено, что за последний год 5 территориальных подразделений были объединены с подразделениями Еревана и областей, 3 офиса по обслуживанию были объединены с другими офисами, а еще 3 были упразднены. Еще три офиса были расформированы. Также были объединены 2 ГНКО системы.
В результате оптимизации сэкономлено 378 млн. драмов. В качестве государственной пошлины в госбюджет поступило 800 млн. драмов.
Было доложено, что предоставляемые услуги были делегированы операторам, выполняющим функции офисов государственных органов, в этом плане каких-либо проблем с оказанием услуг гражданам не зарегистрировано.
Было указано, что в течение 2017 года количество заявлений, поданных в территориальные подразделения, увеличилось более чем на 20%, составив 402 тыс.. Количество заявок, полученных аппаратом комитета кадастра электронным путем, составило более 11 тыс., что больше на 15%.
Посредством системы электронного документооборота у граждан появилась возможность обратиться и онлайн получить необходимые документы. Сообщается также, что в Армении в прошлом году число сделок по отчуждению недвижимого имущества составило порядка 52274, что в сравнении с аналогичным периодом 2016 года больше на 11,8%. Что касается числа сделок аренды недвижимости, то за подотчетный период эта цифра выросла на 22,4%.
Председатель Комитета подчеркнул, что в 2018 году оценка рынка недвижимости в Армении будет осуществляться по-новому, согласно региональным стандартам. С этой целью уже завершены работы по зонированию.
Обратившись к ходу проводимых реформ, М.Саркисян доложил о предпринятых и планируемых шагах по формированию полной и точной базы данных касательно недвижимости, увеличения списка предоставления услуг через Сеть, расширения и повышения качества предоставляемых услуг.
Были представлены находящиеся на финальном этапе работы по созданию картографических основ геоинформационной системы Еревана, Гюмри и Ванадзора, а также ход работ по созданию электронной платформы, содержащей географические пространственные данные, а также содержащей аналитический и поисковый инструментарий. В эту платформу включены органы государственного управления Армении, а также организации, которые управляют линейными инфраструктурами.
Сообщается, что с целью дальнейшего расширения спектра предоставляемых услуг и повышения качества, обсуждаются возможности создания необходимых средств для реализации функций служб кадастра в консульствах Армении, что существенным образом облегчит проведение операций и получение услуг соотечественниками за рубежом. В Арцахе и Санкт-Петербурге внедрена соответствующая пилотная программа.
Карен Карапетян подчеркнул важность проведения представленных программ, особенно отметив работы по учету земельных участков сельскохозяйственного назначения и уже используемых земельных участков, корректировке существующих статистических данных, оцифровке системы кадастра.