Հայաստանը ձեռք է բերել «Կորնետ» հակատանկային ժամանակակից համակարգերը
ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման օրվա կապակցությամբ Գյումրիում անցկացված սպառազինության ցուցահանդեսի ընթացքում ներկայացվել է ռուսական արտադրության ժամանակակից «Կորնետ» հակատանկային հրթիռային համակարգ, հաղորդում է Regnum-ը:
«Կորնետի» ձեռքբերման վերաբերյալ առաջին քննարկումները սկսվել են 2013թ.-ին: 2016թ. փետրվարին հրապարակվել էր սպառազինության նախնական ցուցակը, որը Հայաստանը պետք է ձեռք բերել ՌԴ-ից ստացած 200 մլն դոլարի արտոնյալ վարկով:
«Կորնետ-Է»-ն երկրորդ սերնդի հակատանկային հրթիռային համակարգ է: Հրթիռի կառավարումն իրականցվում է լազերային ճառագայթի միջոցով: Թիրախի խոցման մաքսիմալ հեռահարությունը 5,5 կմ է:
Հակատանկային այս համակարգերի ձեռքբերմամբ հայկական զինված ուժերի հակատանակային պաշտպանությունը նոր աստիճանի վրա է բարձրացել:

Армения приобрела современные противотанковые ракетные комплексы «Корнет»
Во время небольшого военного показа и выставки вооружения в городе Гюмри в рамках отмечаемого в Армении 28 января Дня Армии был продемонстрирован современный противотанковый ракетный комплекс (ПТРК) «Корнет» российского производства, сообщает Regnum
Первые слухи о приобретении ПТРК «Корнет» появились в 2013 году. В феврале 2016 года был опубликован предварительный список вооружения, которое Армения должна была приобрести в рамках российского льготного кредита на сумму $200 млн.
«Корнет-Э» относится к ПТРК второго поколения. Управление ракетой осуществляется по лазерному лучу. Максимальная дальность поражения целей составляет 5,5 км.