Ինդոնեզիան մտադիր է սեփական կրիպտոարժույթը թողարկել
Ինդոնեզիայի բանկն այս տարի մտադիր է թեստային ռեժիմով թվային ռուփի թողարկել՝ բլոկչեյն համակարգի օգտագործմամբ, որը կդառնա աշխարհում գոյություն ունեցող կրիպտոարժույթների նմանօրինակը, հայտնել է The Jakarta Post թերթը հղում անելով կարգավորիչի ղեկավարությանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Այժմ մեր կողմից օգտագործվող թղթադրամները կարող են փոխակերպվել թվային փողերի, - պատմել է Ինդոնեզիայի բանկի գործադիր տնօրենի՝ վճարային համակարգերի հարցերով խորհրդական Սուսիատո Դևին:- Ոչ մի երկիր դեռևս չի թողարկել նմանօրինակ փողեր»:
Ինչպես նշել է բանկի ներկայացուցիչը, ինդոնեզական կլիպտոարժույթը կարող է օգտագործվել ինչպես երկրի ներսում հաշվարկների համար, այնպես Էլ միջազգային տրանզակցիաների համար: Թվային ռուփիի արժեքը «կապակցված կլինի Ինդոնեզիայի բանկի իրական ակտիվներին», նաև ինչպես սպասվում է, կորոշվի ազգային արժույթի փոխարժեքի և գնաճի մակարդակի հիման վրա: Ավելի վաղ Ինդոնեզիայի բանկն արգելել էր բիթքոյնի և մյուս թվային փողերի օգտագործումը հանրապետության տարածքում հաշվարկներ կատարելու համար:

Индонезия намерена выпустить собственную криптовалюту
Банк Индонезии намерен выпустить в этом году в тестовом режиме цифровую рупию с использованием системы блокчейн, которая станет аналогом существующим в мире криптовалютам, сообщила газета The Jakarta Post со ссылкой на руководство регулятора, передает ТАСС.
«Банкноты, используемые нами сейчас, могут быть конвертированы в цифровые деньги. - рассказал советник исполнительного директора Банка Индонезии по платежным системам Сусиато Деви. - Ни одна из стран пока не выпустила подобные деньги».
Как отметил представитель банка, индонезийская криптовалюта может быть использована как для расчетов внутри страны, так и для международных транзакций. Стоимость цифровой рупии «будет привязана к реальным активам» Банка Индонезии, а также, как ожидается, будет определяться на основе валютного курса национального валютного курса и уровня инфляции. Ранее Банк Индонезии запретил использование биткойна и других цифровых денег для расчетов на территории республики.