Ճապոնիայի ոստիկանությունը հանցագործությունների կանխատեսման համար արհեստական ինտելեկտ կօգտագործի
Ճապոնիայի ոստիկանությունը որոշում է ընդունել արհեստական ինտելեկտի համակարգերի օգտագործման գիտափորձ սկսել հանցագործությունների կանխատեսման և կանխման համար: Այն կանցկացվի երկրի ամենախտաբնակ շրջաններից մեկում՝ Կանագավայի պրեֆեկտուրայում, որը հարավ - արևմուտքից սահմանակից է Տոկիոյին, հայտնում է ТАСС-ը:
Ապրիլից այդ տարածաշրջանի ոստիկանությունը, ինչպես հայտնել է Kyodo գործակալությունը, ֆինանսավորում կստանա համակարգչային ինքնուսուցվող համակարգի ներդրման համար, որը կոչված է վերլուծելու վիթխարի շերտերով տարատեսակ և միմյանց հետ կապ չունեցող տեղեկատվություն, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերից:
Ենթադրվում է, որ դա կօգնի բացահայտելու այն անձնաց, ոքվեր, հնարավոր է, առնչություն ունեն իրավախախտումների հետ, կանխագուշակել նրանց հաջորդ քայլերը, ներառյալ նոր հանցագործությունների կատարման տեղն ու ժամը: Խոսքը վերաբերում է նաև լավ ծպտված մոլագարներին, փողոցային գողերին և այլ հանցագործների: Համակարգը կկիրառի մաթեմատիկական վիճակագրության ամենաարդիական մեթոդները:

Японская полиция будет использовать искусственный интеллект для предсказания преступлений
Японская полиция приняла решение начать эксперимент с использованием систем искусственного интеллекта для предсказания и предотвращения преступлений. Он будет проведен в одном из самых густонаселенных районов страны - префектуре Канагава, которая с юго-запада примыкает к Токио, сообщает ТАСС.
С апреля полиция этого региона, сообщает информационное агентство Kyodo, получит финансирование на внедрение компьютерной самообучающейся системы, которая призвана анализировать огромные пласты разнородной и не связанной между собой информации, в том числе из социальных сетей.
Предполагается, что это поможет выявлять лиц, возможно, причастных к правонарушениям, предсказывать их следующие шаги, включая время и место совершения новых преступлений. Речь идет в том числе о хорошо законспирированных маньяках, уличных ворах и т.д. Система будет применять самые современные методы математической статистики.