Այլընտրանքային էներգետիկան կարող է իրական այլընտրանք լինել հայկական ատոմակայանին. Փոխնախարար
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը չի բացառում, որ այլընտրանքային էներգետիկան կարող է այլընտրանք լինել հայկական ատոմակայանին։
«Չի կարելի ոչ մի բան բացառել։ Ներկա պահին զարգացումներն այս ոլորտում ընթանում են շատ արագ, և ակումուլյացիոն տեխնոլոգիաները բավական արագ են զարգանում, բայց ներկա պահին հստակ չենք կարող ասել», - Երևանում մեկնարկած էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, կլիմայի գործողության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի 5-րդ նիստին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց փոխնախարարը։
Արձագանքելով ԵՄ ներկայացուցիչ Դիրկ Լորենցի հայտարարությանը, թե հայկական ատոմակայանը պետք է հնարավորինս շուտ փակել, Հայկ Հարությունյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների արդյունքում հստակ ձևակերպվել է, որ Հայաստանը պետք է ներկայացնի ատոմակայանի գործող բլոկի ապագործարկման ճանապարհային քարտեզ։
«Ոչ մեկիս մոտ իլյուզիա չկար, թե ատոմակայանի գործող բլոկը պետք է ընդմիշտ աշխատեր», - ասաց փոխնախարարը։
Նա նշեց, որ հայկական կողմը բավականին մեծ ներդրումներ է արել և շարունակում է անել անվտանգության ապահովման համար:
«Ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի 300 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումների մեծ մասը գնում է հենց անվտանգության ստանդարտների բարձրացման վրա», - ասաց Հ.Հարությունյանը:
Փոխնախարարը հստակեցրեց՝ երկարաձգումը նախատեսում են 10 տարի ժամկետով, որից հետո նախատեսվում է ապագործարկում։
«Այստեղ ոչ մի արտառոց բան չկա», - ընդգծեց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև ստորագրված համաձայնագրով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։
Սարքավորումների փոխարինման աշխատանքները կմեկնարկեն 2018թ. նախատեսվող պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում։

Альтернативная энергетика может стать реальной альтернативой Армянской АЭС – Айк Арутюнян
Заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян не исключает, что альтернативная энергетика может стать альтернативой Армянской атомной электростанции.
«Нельзя ничего исключать. Сейчас развития в этой сфере происходят очень быстро, и аккумуляционные технологии развиваются довольно быстро, однако пока невозможно точно сказать», - заявил он сегодня журналистам в ходе пятого заседания подкомитета Армения-ЕС по вопросам энергетики, транспорта, окружающей среды, климата и гражданской обороны.
Касаясь заявления представителя ЕС Дирка Лоренца о том, что Армянская АЭС должна быть как можно скорее закрыта, Айк Арутюнян напомнил, что в результате переговоров Армения – ЕС четко сформулировано, что Армения должна представить дорожную карту по выводу из эксплуатации действующего блока атомной станции.
«Ни у кого нет иллюзий в связи с тем, что действующий блок АЭС будет вечно работать», - сказал замминистра.
Он отметил, что армянская сторона осуществила и продолжает осуществлять довольно большие инвестиции в обеспечение безопасности.
«Большая часть инвестиций в размере 300 млн. долларов в рамках программы по продлению срока действия атомной электростанции направляется именно на повышение стандартов безопасности», - сказал Арутюнян.
Замминистра уточнил, что продление предусматривается сроком на 10 лет, после чего необходим вывод из эксплуатации.
«В этом нет ничего необычного», - подчеркнул он.
Напомним, программа продления срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС осуществляется за счет кредитных средств в размере 270 млн. долларов и грантовых средств в размере 30 млн. долларов, предоставленных в рамках заключенного между правительствами Армении и РФ соглашения.
Работы по замене оборудования стартуют в течение запланированного 2018 году планово-предупредительного ремонта.