«Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շենքն ամբողջությամբ քանդվելու է. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկացմամբ՝ «Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը քննարկման է ներկայացրել «Զվարթնոց» միջազգային և Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանների կոնցեսիոների կողմից ներկայացված 2018-2022 թվականների մաստեր պլանի նախագիծը:
Թերթի փոխանցմամբ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շենքն ամբողջությամբ քանդվելու է:
«Նոր պլանով նախատեսվում է կառամատույցի ծածկի նորացում, վազքուղու վերանորոգման աշխատանքներ, օպտիկամանրաթելային սենսորներ կանցկացվեն ցանկապատի վրայով և կկարողանան հայտնաբերել ցանկացած ներթափանցման փորձ: Ըստ պլանի՝ ուղևորահոսքի կանխատեսվող աճի և նոր վազքուղու համար ներդրումների պահանջին համապատասխան կավելանա կառամատույցի և օդանավերի կայանատեղերի վերանայման պահանջը: Բնականաբար, հսկայական ներդրումներ են արվելու»:

«Айкакан жаманак»: Старое здание аэропорта «Звартноц» будет полностью разрушено
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что Главное управление гражданской авиации представило на обсуждение проект мастер-плана на 2018-2022 гг., представленный концессионером международного аэропорта «Звартноц» и аэропорта города Гюмри «Ширак».
Как отмечает издание, старое здание аэропорта «Звартноц» будет полностью разрушено.
«Согласно новому плану, предусматривается ремонт покрытия перрона аэропорта, ремонт взлетной полосы, внедрение оптоволоконных датчиков по всей протяженности ограды для обнаружения любой попытки проникновения. Согласно плану, в соответствии с ростом пассажиропотока и необходимости инвестиций для новой летной полосы возрастет потребность пересмотра парковочных мест перрона и стоянки самолетов. Естественно, будут осуществлены крупные инвестиции», - пишет газета.