Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավար. Կասպրշիկի գրասենյակի ընդլայնումը կաջակցի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման արագացմանը
01/02/2018 15:56
Աջակցության ցանկացած ձևը չափազանց օգտակար կլինի նախանշված նպատակին հասնելու համար, խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին, հայտարարել է Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավար Անջելինո Ալֆանոն՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք կարծում ենք, որ խոսքը բավականին կարևոր և դրական քայլի մասին է», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպերշիկի գրասենյակի ընդլայնումը:
«Կարծում եմ, սա կլինի էական և տեսանելի աջակցություն հակամարտության կարգավորման գործընթացն արագացնելու համար: Մենք հայտնում ենք ցանկացած տեսակի աջակցություն այն գործընթացներին, որոնք իրականացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները», - ասել է Անջելինո Ալֆանոն:
Սերգեյ Լավրովն իր հերթին, ասել է. «Ինչպես ես հասկանում եմ, խոսքն այնքան ղարաբաղյան կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ նախագահի ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման մասին չէ, որքան շփման գծում ԵԱՀԿ դիտորդների քանակի ավելացման»:
«Այժմ կողմերը մոտ են այդ պայմանավորվածության որոշակի պարամետրերի համաձայնեցմանը: Մենք հուսով ենք, որ ԵԱՀԿ-ն կկարողանա արագ այն գործի մեջ մետցնել», - ասել է նա:

Глава МИД Италии: Расширение офиса Каспршика станет поддержкой ускорению процессу карабахского урегулирования
01/02/2018 15:29
Любая форма организационной поддержки будет чрезвычайно полезна в достижении поставленной цели, заявил глава МИД Италии Анджелино Альфано на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым, говоря о карабахском урегулировании.
«Мы считаем, что речь идет о довольно важном и позитивном шаге», - сказал он, комментируя расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ под руководством посла Анджея Каспршика.
«Я считаю, что это будет являться весомой и зримой поддержкой ускорению процессу урегулирования. Мы оказываем всяческую поддержку тому, что делают сопредседатели Минской группы ОБСЕ», – сказал Анджелино Альфано.
Сергей Лавров в свою очередь заявил: «Как я понимаю, идет речь не столько о расширении офиса специального представителя председателя ОБСЕ по карабахскому урегулированию, сколько об увеличении количества наблюдателей ОБСЕ на линии соприкосновения».
«Сейчас стороны блики к согласованию конкретных параметров реализации этой договоренности. Мы рассчитываем, что ОБСЕ сможет ее оперативно ввести в действие», - сказал он.