«Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպում. ներկայացվել է Հայաստանի ներդրումային ներուժը
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը Շվեյցարիայի Ազգային Խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը, որին երկու երկրներից մասնակցել է շուրջ 35 գործարար։
Հիմնադրամից հայտնում են, որ նրանց թվում են Հայաստանում գործունեություն ծավալող և նման հետաքրքրություն ունեցող շվեյցարացի ձեռներեցներ։
Բիզնես հանդիպման մասնակիցները հիմնականում ներկայացնում են դեղագործության, ՏՏ, ֆինանսական, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները։
Շփումները սկսվել են առավոտյան` B2B հանդիպումներով։ Իսկ գործարար առաքելության պաշտոնական մեկնարկը տրվել է Շվեյցարիայի Ազգային Խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի, ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի, Հայ-շվեյցարական առևտրային պալատի նախագահ, Շվեյցարիայում ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայք Բարոնյանի և ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի մասնակցությամբ։
«Հայաստանի վարչապետի հետ հանդիպել ենք Դավոսում, որտեղ առաջնահերթ հարցերի շարքում քննարկել ենք գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերական սարքավորումները և տնտեսական այլ ոլորտներ։ Առաջին անգամ 10 տարի առաջ էի Հայաստանում և, անշուշտ, կարող եմ արձանագրել այն տնտեսական շարժը, ազատականացումը, որ կա Հայաստանում»,- նշել է Շվեյցարիայի Ազգային Խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը։
«Մենք դիրքավորել ենք մեր երկիրը մի շարք արտոնյալ ռեժիմներում, ինչը մեր երկրին եզակի առավելություններ է տալիս և մենք հավատում ենք, որ դրանք շվեյցարական բիզնեսի համար նույնպես շատ հետաքրքիր կլինեն»,- նշել է Հայաստանի փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։
«Շվեյցարիայից եկած գործարարները հիմնականում ՏՏ, զբոսաշրջության և գինեգործության ոլորտներից են, նրանց հետ հանդիպելու և B2B քննարկումների են մասնակցում շուրջ 30 հայաստանցի գործարարներ։ Այդ երեք ոլորտներն այսօր առաջնային են»,- նշել է ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Շվեյցարացի ձեռներեցներին ներկայացվել են Հայաստանի գործարար միջավայրը, առևտրային ռեժիմները, ազատ տնտեսական գոտիները, ներդրումային ներուժ ունեցող ուղղությունները, գինեգործության, զբոսաշրջության, ՏՏ ոլորտների ձեռքբերումները։
Ներկայացվել են գինեգործական «St. Jakobs Kellerei 1694» և դեղագործական «Azad Pharma» ընկերությունների՝ հայաստանյան գործունեության հաջողության պատմությունները։ Այսօր Երևանում շվեյցարական կողմի մասնակցությամբ բացվել է աղի նոր արտադրամաս։

В Ереване прошла бизнес встреча «Швейцария – Армения»
Фонд развития Армении организовал в рамках официального визита в страну председателя Национального Совета Швейцарской Конфедерации Доминика де Бюмана бизнес встречу «Армения – Швейцария», в которой участвовали около 35 представителей деловых кругов двух стран.
Участники встречи в основном представители сферы информационных технологий, виноделия, туризма, транспорта фармакологической отрасли.
Встречи между предпринимателями начались сегодня в формате B2B («Business to business»). Официальный старт мероприятия был дан при участии председателя Национального Совета Швейцарской Конфедерации Доминика де Бюмана, вице-премьера Армении Ваче Габриеляна, председателя Армяно-швейцарской торговой палаты, официального представителя Фонда развития Армении Майка Бароняна и исполнительного директора фонда Армена Авака Авакяна.
«С премьер-министром Армении мы встретились в Давосе, где в числе приоритетных вопросов обсудили также сферу сельского хозяйства, промышленного оборудования и другие отрасли экономики. Впервые я был в Армении 10 лет назад и, несомненно, могу констатировать, что ту экономическую динамику, либерализацию, которая сегодня есть в Армении», - отметил председатель Национального Совета Швейцарской Конфедерации Доминик де Бюман.
«В нашей стране действует ряд льготных режимов, что дает нам исключительные преимущества и мы верим, что Армения может представлять интерес также для Швейцарии», - заявил вице-премьер Армении Ваче Габриелян.
«Приехавшие из Швейцарии бизнесмены в основном представители сферы информационных технологий, туризма и виноделия, всними встретились и участвуют в обсуждениях в формате B2B 30 бизнесменов из Армении. Эти три сферы сегодня приоритетные», - сказал исполнительный директор Фонда развития Армении Армен Авак Авакян.
Швейцарским предпринимателям была представлена бизнес-среда Армении, торговые режимы, свободные экономические зоны, направления с инвестиционным потенциалом, достижения в сфере виноделия, туризма и информационных технологий.
Были представлены истории успеха деятельности в Армении швейцарской винодельческой компании «St. Jakobs Kellerei 1694» и фармакологической компании «Azad Pharma». Сегодня в Ереване с участием швейцарской стороны открылось новое предприятие по производству соли.