Սևանից հավելյալ ջուր բաց թողնելն անխուսափելի է. Ջրպետկոմ
Սևանից հավելյալ ջուր բաց թողնելու չափերի մասին ոչինչ չեմ կարող ասել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց րային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը։
«Այս պահի դրությամբ եղանակը խոստումնալից չէ, եթե եղանակն այս սցենարով շարունակվի, Սևանից հավելյալ ջուր բաց թողնելն անխուսափելի է, այսպես թե այնպես, պետք է լինի։ Բայց մենք հույս ունենք, որ եղանակը լավ կլինի, հիդրոմետը խոստանում է, որ փետրվարի երկրորդ կեսը և մարտը լինելու են բավական անձրևաշատ, սա թույլ կտա մեղմել իրավիճակը»,- ասաց Արսեն Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ բանակցում են ռուսական մի քանի ընկերությունների հետ, կներկրվեն շարժական պոմպակայաններ, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի «դժվար պահերին» ջուրը մի հատվածից մեկ այլ հատված տեղափոխել՝ ոռոգումն իրականացնելու համար։

Дополнительный водозабор из озера Севан неизбежен – Арсен Арутюнян
«В данный момент о дополнительном заборе воды из озера Севан ничего сказать не могу», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Государственного комитета водного хозяйства Армении Арсен Арутюнян.
«Пока на погоду рассчитывать не приходится. Если так продолжится, дополнительный отпуск воды из озера Севан будет неизбежным. Но мы надеемся, что погода будет более благоприятной, «Армгосгидромет» обещает, что во второй половине февраля и марте ожидаются дожди, что позволит смягчить ситуацию», -  отметил Арсен Арутюнян.
Он также сообщил, что ведутся переговоры с рядом российских компаний с целью приобретения передвижных насосных станций, что позволит при засухе перекачать воду из одного участка на другой.
«То есть делается все возможное, чтобы у фермеров не возникло проблем с оросительной водой», - сказал он.