«Փաստ». ՀՅԴ–ն երկու ձեռքով կողմ է Արմեն Սարգսյանի թեկնածությանը. Բարեկամական կապեր կան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հասարակական–քաղաքական գործիչ, ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ (1972–1994) Հրայր Մարուխյանը բարեկամական, հարազատական կապեր ուներ ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի հետ: Այս մասին խոսում են թե՛ Հանրապետական կուսակցությունում, թե՛ Դաշնակցության գրասենյակում: Բայց հարազատ լինելը քաղաքական կատեգորիա չէ: Հետո՞ ինչ:
Հայաստանը փոքր երկիր է, շատերն են իրար բարեկամ: Բայց՝ ոչ: Այս կուսակցություններին մոտ կանգնած աղբյուրների վկայությամբ, իբր Հրայր Մարուխյանն էլ է իր բաժին ներդրումն ունեցել երիտասարդ Արմեն Սարգսյանի՝ Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարան տեղափոխվելու հարցում: Միով բանիվ, մեր տվյալներով, այս ամենը հաշվի առնելով, ՀՅԴ–ն երկու ձեռքով կողմ է Արմեն Սարգսյանի թեկնածությանը: Չարախոսների համոզմամբ, ԽՍՀՄ–ի հզոր շրջանում (1984 թ.) հեշտ չէր Քեմբրիջի համալսարան տեղափոխվելը»:

«Паст»: АРФД двумя руками «за» кандидатуру Армена Саркисяна
Газета «Паст» пишет, что общественно-политический деятель, представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Грайр Марухян (1972–1994гг.) имел родственные связи с кандидатом в президенты Армении Арменом Саркисяном. Об этом говорят как в Республиканской партии Армении, так и в офисе АРФД. Однако родственные связи – не политическая категория, нут и что…
«Армения – маленькая страна и многие приходятся друг другу родственниками. Однако, не тут-то было. По свидетельству источников, близких к этим партиям, Грайр Марухян внес свой вклад в вопросе перевода молодого Армена Саркисяна в Кембриджский университет  Великобритании. По нашим данным, с учетом всего этого АРФД двумя руками «за» кандидатуру Армена Саркисяна. Как утверждают злые языки, в период СССР (1984 г.) попасть в Кембриджский университет было нелегко», - отмечает издание.