Փաստաբանները գուցե անժամկետ գործադուլ հայտարարեն. «Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ը տեղեկացնում է, որ ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը երեկ այցելել է խորհրդարան և հանդիպել ԱԺ խմբակցությունների հետ:
Ըստ թերթի՝ նա զգուշացրել է, որ եթե այսօր մեկնարկելիք ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում ընդունվեն Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններն, ինչն իրավունք է տալիս տուգանել կարգազանց փաստաբաններին, ապա ինքը չի կարող երաշխավորել, որ փաստաբանները անժամկետ գործադուլ չեն հայտարարի:
«Զոհրաբյանն առաջարկել է, որ փաստաբաններին նախազգուշացնելու կամ պատժելու իրավունքը թողնվի պալատին, բայց իշխանությունները փաստաբաններին ճնշելու գործուն մեխանիզմի գործադրումը համարում են օրախնդիր: Հայաստանում ձևավորվում է մի համակարգ, որտեղ նախկինում եղած մանր-մունր ազատություններն անգամ ենթակա են էական սահմանափակման», - գրում է թերթը:

«Жаманак»: Адвокаты могут объявить бессрочную забастовку
Газета «Жаманак» пишет, что председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян вчера побывал в Национальном Собрании и встретился с парламентскими фракциями.
По сведениям издания, он предупредил, что если сегодня на внеочередном заседании парламента будут приняты предусмотренные изменения в Судебный кодекс РА, в частности, применение штрафов против адвокатов в качестве судебной санкции, то он не может гарантировать, что адвокаты не объявят бессрочную забастовку.
«Зограбян предложил, чтобы право предупреждения или наказания было предоставлено Палате адвокатов, однако власти считают внедрение действенного механизма оказания давления на адвокатов чрезвычайно актуальным. В Армении формируется некая система, в которой даже существующие ранее мелкие свободы подвергаются значительным ограничениям», - пишет газета.