«Ռոստելեկոմը» կվաճառի Վահան Մարտիրոսյանի անվան հետ կապվող ընկերության բաժնեմասը
«Ռոստելեկոմը» դիտարկում է Հայաստանում իր «դուստր» ձեռնարկություն՝ GNC-Alfa ֆիքսված կապի օպերատորի վաճառքի հնարավորությունը: Այդ մասին լրագրողներին ասել է «Ռոստելեկոմի» ղեկավար Միխայիլ Օսեևսկին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք այդ մասին մտածում ենք, թե որքանով կոմպլեմենտար է մեզ համար այդ բիզնեսը: Օրենսդրությունը տարբեր է, ապրանքը ևս, դրա համար մենք մտածում ենք, թե ինչպես լավագույնս կազմակերպել մեր աշխատանքը: Գուցե և վաճառքի միջոցով», - ասել է Օսեևսկին:
Rostelecom-ը 2012 թվականին ձեռք է բերել GNC-Alfa-ի 75 տոկոս մինուս 1 բաժնեմասը՝ 22,5 մլն դոլարով: Ներկայումս այն «Ռոստելեկոմի» վերահսկողության տակ գտնվող միակ օտարերկրյա օպերատորն է:
Նշենք, որ GNC-Alfa ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահը 2008-ից մինչև 2016 թվականը Վահան Մարտիրոսյանն էր: 2016 թ. սեպտեմբերին նա նշանակվել է Հայաստանի տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար:

«Ростелеком» продает свой бизнес в Армении, связанный с именем главы Минтранса республики
«Ростелеком» рассматривает возможность продажи своей «дочки» в Армении - оператора фиксированной связи GNC-Alfa. Об этом журналистам сообщил глава «Ростелекома» Михаил Осеевский, передает ТАСС.
«Мы думаем об этом - насколько этот бизнес для нас комплементарен. У нас нет задачи продать, но, как показывает и наша практика, и практика других глобальных игроков, такая межстрановая синергия неочевидна», - сказал он.
«Все-таки разное законодательство, разный продукт, поэтому мы думаем о том, как наиболее эффективно организовать нашу работу. Может быть, и через продажу», - сказал Осеевский.
«Ростелеком» купил 75% минус 1 акция GNC-Alfa в 2012 году за $22,5 млн. На данный момент это единственный зарубежный оператор под контролем «Ростелекома».
Отметим, что председателем совета директоров компании GNC-Alfa с 2008 по 2016 гг. был Ваан Мартиросян. В сентябре 2016 года он назначен министром транспорта, связи и информационных технологий Армении.