ՄՕԿ-ը սատարել է Օլիմպիադային ռուսաստանցի մարզիկների մասնակցությունը թույլ չտալու որոշումը
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Նիկոլ Հեվերթցը մեկնաբանել է Օլիմպիական խաղերին 47 ռուսաստանցի մարզիկների մասնակցությունը արգելելու դեմ հայցը մերժելու շուրջ Մարզական արբիտրաժային դատարանի որոշումը (CAS), փոխանցում է ТАСС-ը։
«Մենք շատ բավարարված ենք այդ որոշմամբ։ Այն շատ կարևոր էր ամբողջ օլիմպիական շարժման համար», - ասել է Հեվերթցը:
Նա հրաժարվել է դատավարության մանրամասներ հրապարակել։
Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունն էլ որոշումը հաճելի նորություն է համարել։
Փետրվարի 9-ին ավելի վաղ, CAS-ն չի բավարարել 45 ռուսաստանցի մարզիկների եւ երկու մարզիչների հայցն ընդդեմ Փհենչյանում մեկնարկող Օլիմպիական խաղերին մասնակցել թույլ չտալու շուրջ։ Դատարանը հրաժարվել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշումը պատժամիջոց համարել՝ հռչակելով այն «իրավաչափ որոշում»։

МОК поддержал решение не допустить российских спортсменов на Олимпиаду
Глава комиссии Международного олимпийского комитета (МОК) Николь Хевертц прокомментировала решение Спортивного арбитражного суда (CAS) отказать в апелляции на недопуск к Олимпийским играм 47 россиянам, передает ТАСС.
«Мы очень удовлетворены этим решением. Оно очень важно для всего олимпийского движения», — сказала Хевертц.
Глава комиссии не стала разглашать подробностей слушания: «Не могу вдаваться в детали, но мне понравилось то, как CAS оценил наши аргументы. Мы очень довольны».
Представители Всемирного антидопингового агентства назвали это решение приятной новостью.
Раннее, 9 февраля, CAS не удовлетворил апелляции 45 российских спортсменов и двух тренеров на недопуск до Олимпийских игр в Пхенчхане. Суд отказался считать отстранение россиян МОК санкцией, назвав его «правомерным решением».