Դեռ գոհ չենք ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարություններից. Վահրամ Բաղդասարյան
Մենք բազմիցս նշել ենք, որ պետք է հայտարարությունները հասցեական լինեն, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությանը։
«Ակնհայտ է, որ այդ հայտարարությունները վերաբերում են ադրբեջական կողմին, բայց հայտարարությունների տեքստը հստակ չէ։ Մենք բազմիցս նշել ենք, որ պետք է հայտարարությունները հասցեական լինեն, նշվի, թե ովքեր են սադրիչները», - նշեց նա։
Նա ընդգծեց, որ իրենք բազմիցս նշել են՝ հայտարարությունները պետք է լինեն հասցեական, որի բացակայությունը խոչընդոտում է մշտադիտարկման սարքերի տեղադրմանը։
«Մենք պետք է հասնենք այն բանին, որ միջազգային հանրությունը, առավել ևս Մինսկի խումբը հասցեական գնահատական տա։ Մենք դեռ գոհ չենք այդ հայտարարություններից, բայց ակնհայտ է, որ դա վերաբերում է Ադրբեջանին», - նշեց Բաղդասարյանը։
Անդրադառնալով ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանի հայտարարությանը, որ Մինսկի խումբն ունի երկու հիմնական խնդիր՝ բանակցությունների լիարժեքության համար ընդգրկել Արցախյան կողմին և բանակցելի դարձնել Ադրբեջանին, Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ Ադրբեջանն այս պահվածքով անբանակցելի կողմ է:
«Այստեղ խոսքն ուղղակի բանակցությունների նորմալ միջավայր ստեղծելու մասին պետք է լինի, որ Մինսկի խմբի հիմնական հանձնառությունն է, իրենք պետք է ստեղծեն բանակցությունների միջավայր: Չենք կարող մի կողմից բանակցել, մյուս կողմից պատերազմել», - նշեց Ռուստամյանը։

Мы пока недовольны заявлениями Минской группы ОБСЕ – Ваграм Багдасарян
Армянская сторона неоднократно говорила о том, что заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ должны быть адресными, сказал сегодня на брифинге в парламенте руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян.
«Очевидно, что эти заявления касаются азербайджанской стороны, но текст заявления нечеткий. Мы неоднократно отмечали, что заявления должны быть адресными, должно отмечаться, кто идет на провокации», - отметил он.
Багдасарян отметил, что они неоднократно говорили о том, что отсутствие адресности заявлений препятствует внедрению системы мониторинга на линии соприкосновения конфликтующих сторон.
«Мы должны достичь того, чтобы международное сообщество, и тем более Минская группа ОБСЕ, давали адресные оценки. Мы пока недовольны этими заявлениями, но очевидно, что они касаются Азербайджана», - отметил Багдасарян.
Обратившись к заявлению руководителя фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армена Рустамяна о том, что у Минской группы есть две главные задачи – привлечь к участию арцахскую сторону для полноценности переговоров и посадить Азербайджан за стол переговоров, Ваграм Багдасарян отметил, что при подобном поведении нельзя вести переговоры с Азербайджаном.
«Здесь речь должна идти просто о создании нормальной атмосферы переговоров, что является основным обязательством Минской группы ОБСЕ, они должны сформировать переговорную атмосферу. Мы не можем с одной стороны вести переговоры, а с другой воевать», - отметил Армен Рустамян.