Մեծանում է հայ համայնքի ներգրավվածությունը Ռուսաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքում. Բաբլոյան
Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի անունից փետրվարի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը կազմակերպվել է ընդունելություն, որին ներկա են եղել 12 երկրների դեսպաններ, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի և Պետական դումայի պատգամավորներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ և պաշտոնատար այլ անձինք, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
ԱԺ նախագահն իր ելույթում կարևոր էլ Ռուսաստանում հայ համայնքի դերը, որը նպաստում է երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
«Տարեցտարի մեծանում է հայ համայնքի ներգրավվածությունը Ռուսաստանի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում: Մենք վստահ ենք, որ ինչպես Ռուսաստանում հայերը, այնպես էլ Հայաստանում ռուսները մեր երկու երկրները միմյանց կապող ամուր կամուրջ են:
Անկախության ձեռքբերումից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը քառորդ դար անշեղորեն զարգացրել են դաշնակցային փոխգործակցությունը: Մեր երկրները եվրասիական ինտեգրման գործընթացի ակտիվ մասնակիցներ են, տարեցտարի թափ է առնում ապակենտրոնացված համագործակցությունը, հետևողականորեն զարգանում է փոխգործակցությունը հումանիտար ոլորտում, մշակույթի, կրթության, առողջապահության և զբոսաշրջության բնագավառներում», - նշել է Բաբլոյանը:
Նա ընդգծել է, որ հայ և ռուս ժողովուրդները միասին անցել են բազմաթիվ փորձություններով և զրկանքներով, ինչը միայն ամրապնդել է նրանց եղբայրությունը:

Ара Баблоян: С каждым днем растет степень вовлеченности армянской общины в общественно-политическую жизнь российского общества
15/02/2018 13:11
В рамках рабочего визита в Москву 14 февраля в посольстве Армении в РФ от имени председателя Национального Собрания Ара Баблояна состоялся прием, на котором присутствовали послы 12 стран, депутаты СФ ФС и Госдумы РФ, представители армянской общины и другие должностные лица.
Председатель парламента Армении в своем выступлении отметил важность роли армянской общины в России, которая способствует развитию межгосударственных отношений.
«Хотел бы отдельно отметить роль армянской общины России, которая в значительной степени содействует развитию межгосударственных отношений наших стран. С каждым годом растет степень вовлеченности армянской общины в политическую, экономическую и культурную жизнь российского общества. Мы уверены, что армяне в России, равно как и россияне в Армении, – это  прочный мост, который связывает наши страны.
После обретения независимости, на протяжении четверти века Республика Армения и Российская Федерация неуклонно наращивали союзническое взаимодействие. Наши страны являются активными участниками евразийского интеграционного процесса, из года в год набирает обороты децентрализованное сотрудничество, последовательно развивается взаимодействие в гуманитарной сфере, в области культуры и образования, здравоохранении и туризма», - заявил Ара Баблоян.
Он подчеркнул, что армянский и российский народы вместе прошли сквозь многие испытания и лишения, что только укрепило их братство.