Առաջիկայում ԱԺ-ն ձեռնամուխ կլինի Բարձրագույն դատական խորհրդի ընտրությանը. ընթացակարգ. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Առաջիկայում ԱԺ-ն ձեռնամուխ կլինի նաև երկրի ամենաանկախ մարմնի՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի ընտրությանը։ Խորհուրդը կազմված է տասն անդամից․ հինգ անդամներն առաջադրվում են դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից, հինգին առաջադրում են ԱԺ խմբակցությունները։ Ընտրության «նրբությունն» այն է, որ խմբակցություններն իրավունք ունեն առաջադրել հնգական թեկնածու, ասել է թե՝ եթե խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունները նման որոշում կայացնեն, թեկածուների թիվը կլինի 20՝ գումարած դատավորների կողմից առաջադրվածները՝ 25։
«Խորհրդի անդամներն ընտրվում են 5/3-ով, ընդ որում՝ ընտրության կարգը նույնն է՝ առաջադրում, ելույթներ, մտքերի փոխանակում և այդպես շարունակ․ «Յոթ օր, յոթ գիշեր կընտրեք, հա՞, նրանց, եթե ամբողջական «կազմ» հավաքվի»։ «Դե, տեսականորեն կարող ենք ունենալ այդքան թեկնածու, պրակտիկորեն, կարծում եմ՝ ավելի քիչ կլինեն, կարծում եմ նաև՝ քննարկումները կարճ կտևեն, ընթացակարգը կկարճացվի, գուցեև ռեգլամենտ նշանակվի», - ասաց ԱԺ մեր աղբյուրը։ Խորհրդի անդամների ընտրությունը փակ-գաղտնի է, ընտրված խորհուրդն էլ իր կազմից ընտրում է խորհրդի նախագահին։ Գագիկ Հարությունյանի՞ն՝ հարցրինք։ «Դեռ վերջնական որոշում չկա», - պատասխանեցին»», - գրում է թերթը։

«Грапарак»: В парламенте Армении вскоре пройдут выборы Высшего судебного совета
Газета «Грапарак» пишет, что в ближайшее время в парламенте Армении состоятся выборы самого независимого органа – Высшего судебного совета.
Высший судебный совет состоит из десяти членов: пятерых членов избирает Общее собрание судей из состава судей, имеющих как минимум десятилетний опыт работы судьей, пятерых членов выдвигают фракции Национального Собрания. Вся «интрига» в том, что каждая парламентская фракция имеет право выдвигать пять кандидатов, то есть, если все парламентские фракции примут подобное решение, число кандидатов достигнет 20-ти, плюс – выдвинутые судьями 25 человек.
«Члены Высшего судебного совета избираются как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов, причем порядок выборов следующий: выдвижение, выступления, обмен мнениями и так далее. На вопрос: то есть, их будут выбирать семь дней, семь ночей, если будет выдвинут полный «состав»?
«Теоретически мы можем иметь такое количество кандидатов, однако практически, на мой взгляд, будет меньше. Думаю, и обсуждения будут не долгими, процедура будет сокращена, возможно, будет назначен регламент», - заявил источник издания в парламенте.
Члены Высшего совета избираются закрытым тайным голосованием, а Высший совет избирает из своего состава председателя Совета. Возможно, что им станет Гагик Арутюнян?