Ազգային ժողովում ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար առաջադրումները մեկնարկել են. Դեռ թեկնածու չկա
Հայաստանի նախագահի պաշտոնի համար թեկնածուների առաջադրումները սկսվել են փետրվարի 18-ից, այդ մասին Aysor.am-ին տեղեկացրեց ԱԺ հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը։
Նա ասաց, որ այս պահին առաջադրված թեկնածու չկա։
Նկատենք, որ ՀՀ ԱԺ Կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 139-րդ հոդվածը սահմանում է ՀՀ նախագահի ընտրության կարգը։ Ըստ օրենքի՝ Հանրապետության նախագահի հերթական ընտրությունն անցկացվում է Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան քառասուն, և ոչ ուշ, քան երեսուն օր առաջ։
Հերթական ընտրության դեպքում Հանրապետության նախագահի թեկնածուները կարող են առաջադրվել Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան հիսուն օր, և ոչ ուշ, քան քառասուն օր առաջ, այսինքն՝ առաջադրումները մեկնարկում են փետրվարի 18-ից մինչև 28-ը։
Նույն հոդվածով, Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը:
Հանրապետության նախագահի թեկնածուն առաջադրվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի գրավոր դիմումով, որտեղ նշվում են Հանրապետության նախագահի թեկնածուի, ինչպես նաև նրան ներկայացնելու իրավասություն ունեցող պատգամավորների ներկայացուցչի անունները, ազգանունները: Դիմումին կցվում են  Սահմանադրությամբ սահմանված պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը:
Առայժմ հայտնի է ԱԺ Հանրապետական խմբակցության թեկնածուի անունը, որը Արմեն Սարգսյանն է։ ԱԺ «Ելք» խմբակցությունը ևս ուներ ՀՀ նախագահի սեփական թեկնածու՝ Արտակ Զեյնալյան, սակայն անհրաժեշտ քանակի պատգամավորների թիվը չկարողացան ապահովել, հետևաբար «Ելք»-ի թեկնածուն չի կարող առաջադրվել։
Թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում, Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս Հանրապետության նախագահի թեկնածուների, ինչպես նաև ընտրության անցկացման օրվա և ժամի մասին հայտարարությամբ, իսկ Սահմանադրության կամ սույն հոդվածի 3-րդ մասի պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքում դիմումը և դրան կից ներկայացված փաստաթղթերը վերադարձնում է պատգամավորների ներկայացուցչին՝ նշելով պատճառների մասին:
Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցը քննարկվում է թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց հետո Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում, իսկ այդ ժամկետներում Ազգային ժողովի հերթական նիստեր չանցկացվելու դեպքում՝ իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում:
Նշենք, որ ԱԺ հերթական քառօրյան մեկնարկում է փետրվարի 27-ին։
Ըստ օրենսդրության՝ թեկնածուներին ներկայացնելու համար հատկացվում է մինչև 15-ական րոպե, թեկնածուների ելույթների համար հատկացվում է մինչև մեկ ժամ, թեկնածուների եզրափակիչ ելույթների համար հատկացվում է մինչև 30-ական րոպե:
Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը գաղտնի քվեարկությամբ ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը:
Օրենսդրությունը նախատեսում է նաև իրավիճակը՝ նախագահի չընտրվելու դեպքում։ Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները:
Երկրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը գաղտնի քվեարկությամբ ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդը: Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել երկրորդ փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները:
Երրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը գաղտնի քվեարկությամբ ստանում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը:

В парламенте начался процесс выдвижения кандидатов на должность президента Армении
Процесс выдвижения кандидатов на должность президента Армении начался с 18 февраля, заявил корреспонденту Aysor.am начальник Управления по связям с общественностью и средствами информации парламента Армении Арсен Бабаян.
Он отметил, в  данный момент выдвинутых кандидатур нет.
Отметим, статье 139 закона РА «Регламент Национального Собрания» устанавливает порядок выборов президента Армении. Согласно закону, очередные выборы Президента Республики проводятся не ранее чем за сорок и не позднее чем за тридцать дней до завершения полномочий Президента Республики, то есть выдвижения стартуют с 18-го по 28-е февраля.
Согласно той же статье, правом выдвижения кандидата в Президенты Республики обладает не менее чем одна четверть от общего числа депутатов.
Кандидат в Президенты Республики выдвигается по  письменному заявлению не менее  чем одной четверти от общего числа депутатов, в котором указываются фамилии, имена кандидата в Президенты Республики, а также представителя депутатов, имеющего правомочие на его представление. К заявлению прилагаются документы, удостоверяющие обеспечение требований, установленных Конституцией.
Пока известно имя кандидата в президенты Армении от фракции Республиканской партии, которым является Армен Саркисян. У фракции «Елк» есть свой кандидат в президенты – Артак Зейналян, однако фракция не смогла обеспечить необходимое количество голосов для его выдвижения, следовательно, кандидат фракции «Елк» не может быть выдвинут.
Председатель Национального Собрания в течение 24 часов после истечения срока выдвижения кандидатов выступает с заявлением о кандидатах в Президенты Республики, а также о дне и часе проведения выборов, а в случае несоответствия требованиям Конституции или части 3 настоящей статьи  возвращает заявление и представленные в приложении к нему документы  представителю депутатов с указанием причин.
Вопрос об избрании Президента Республики рассматривается на предстоящих очередных заседаниях Национального Собрания  после истечения срока выдвижения кандидатов, а в случае непроведения в эти сроки очередных заседаний Национального Собрания – на  созываемом в силу права специальном заседании Национального Собрания.
Отметим, что очередные четырехдневные заседания парламента Армении стартуют 27-го февраля.
Согласно законодательству, для представления каждого из кандидатов предоставляется до пятнадцати минут, каждому из кандидатов для выступлений предоставляется до одного часа, для заключительных выступлений каждому из кандидатов предоставляется до тридцати минут.
Президентом Республики избирается кандидат, получивший тайным голосованием не менее трех четвертей голосов от общего числа депутатов.
В законодательстве предусматривается также ситуация в случае неизбрания президента. Если Президент Республики не избирается, то проводится второй тур выборов, в котором могут принять участие все кандидаты, принявшие участие в первом туре выборов.
Во втором туре Президентом Республики избирается кандидат, получивший тайным голосованием не менее трех пятых голосов от общего числа депутатов. Если Президент Республики не избирается, то проводится третий тур выборов, в котором могут принять участие два кандидата, получившие наибольшее число голосов во втором туре.
В третьем туре Президентом Республики избирается кандидат, получивший тайным голосованием большинство голосов от общего числа депутатов.