Առողջապահության նախարարությունը հրապարակել է մարտի 1-ից դեղատոմսով դուրս գրվող դեղերի ցանկերը
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հրապարակել է 2018 թվականի մարտի 1-ից ՀՀ-ում գրանցված հակավարակային (այդ թվում հակաբիոտիկներ), հսկվող և հորմոն պարունակող դեղերի ցանկը, որոնք ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է բժշկական կազմակերպության կողմից տրված դեղատոմսի առկայություն` ըստ սահմանված կարգի:
Սահմանվել է դեղատոմսի 4 նոր ձևաթուղթ՝ թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, մեկանգամյա կամ բազմակի անգամ տրամադրվող դեղերի համար: Որևէ այլ թղթի վրա գրված դեղատոմսով դեղի դուրսգրումն արգելվում է։ Ինչ վերաբերում է դեղատոմսի ժամկետներին, ապա թմրանյութեր ու հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղերի դեղատոմսերն ուժի մեջ են 10 օր, իսկ մնացած դեղերն ու բազմակի դեղատոմսերը` 6 ամիս: Միաժամանակ, մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ուժի մեջ են նախկին կարգով հաստատված դեղատոմսերի ձևերը:

Минздрав опубликовал список лекарств, которые с 1 марта 2018 года будут выдаваться по рецепту
Министерство здравоохранения Армении опубликовало перечень зарегистрированных в Армении антибактериальных препаратов (в том числе антибиотиков), гормональных и содержащих кодеин препаратов, для приобретения которых с 1-го марта 2018 года необходим выписанный медицинской организацией рецепт согласно установленному порядку.
Установлены четыре новые рецептурные формы –  для наркотиков, психотропных средств и лекарств единичного или многоразового использования. Запрещается выписывать лекарство по рецепту на какой-либо другой бумажке. Что касается сроков действия рецепта, то рецепты на наркотики и психотропные средства имеют силу в течение 10 дней, а рецепты многоразового использования и на остальные лекарства – 6 месяцев. Одновременно, до 31-го декабря 2018 года остается в силе формы рецептов, установленные согласно  прежнему порядку.