Քոչարյանը Ստեփանակերտում տոնակատարությանը մասնակցելիս անկաշկանդ է եղել. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը տեղեկացնում է, որ նախօրեին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցել է Ստեփանակերտում Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին նվիրված պաշտոնական տոնակատարությանը:
«Նա, ինչպես պատմում են մասնակիցները, եղել է բավականին անկաշկանդ, բարևել-խոսել, որպիսություն է հարցրել բոլորից, անգամ` իր երբեմնի ընդդիմախոս, իր առնչությամբ Հաագայի դատարան դիմելու կողմնակից Դավիթ Շահնազարյանից:
Ինչպե՞ս գտաք Ռոբերտ Քոչարյանին, բավականին ժամանակ նա գրեթե շփում չուներ քաղաքական իսթեբլիշմենթի հետ՝ հարցրինք տոնակատարության մասնակից, «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Վազգեն Մանուկյանին։
«Նրա քայլը գնահատեցի խիստ դրական, հետաքրքրվեցինք միմյանց որպիսությամբ։ Կարծում եմ` Շարժման հետ կապված հարցերում բոլորը պետք է քարն իրենց փեշից թափ տան ու մեկտեղվեն։ Ես հույս ունեմ` մի օր դա կլինի», - ասաց վերջինս:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նույնպես հրավիրված է եղել Ղարաբաղ, բայց չի մեկնել, անգամ չի մասնակցել Ազատության հրապարակում ՀԱԿ-ի կազմակերպած միջոցառմանը:

«Грапарак»: Роберт Кочарян участвовал в официальных мероприятиях в Степанакерте
Газета «Грапарак» пишет, что второй президент Армении Роберт Кочарян участвовал в Степанакерте в официальных мероприятиях, посвященных 30-летию Арцахского национально-освободительного движения.
«Как рассказывают участники, он чувствовал себя довольно непринужденно, задавал вопросы и общался со всеми, даже со своим оппонентом Давидом Шахназаряном, который когда-то хотел направить иск против него в Гаагский трибунал.
На вопрос, как Вы нашли Роберта Кочаряна, он довольно долгое время практически не общался с политическим истеблишментом, участник празднества член Комитета Карабах Вазген Манукян ответил: «Я очень положительно оцениваю его шаг, мы пообщались друг с другом. Считаю, что в вопросах, связанных с движением, все должны забыть обиды и сплотиться. Я надеюсь, что когда-нибудь это произойдет».
Левон Тер-Петросян также был приглашен в Карабах, однако он не поехал, он даже не участвовал в организованном «Армянским национальным конгрессом» мероприятии на площади Свободы.