Վարչապետը ծանոթացել է «Թվային Հայաստան»-ի աշխատանքներին, առաջին ծրագիրը՝ «թվային ցատկն» է
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի գրասենյակ, որտեղ կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է «Հայաստանի թվային փոխակերպման օրակարգ 2030» շրջանակային փաստաթղթի վերջնական տարբերակը:
Հիմնադրամի տնօրեն Էդուարդ Ներսիսյանը նշել է, որ «թվային ցատկ» կոչվող առաջին փուլի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել ենթակառուցվածքների լայնածավալ զարգացմանը և կառավարման բոլոր ոլորտներում միասնական թվայնացման միջավայրի ձևավորմանն ուղղված ծրագրեր:
Նա մանրամասներ է ներկայացրել պետական կառավարման համակարգերի միջև փոխգործելիության պլատֆորմի ձևավորման, թվային ծառայություների մատուցման միասնական կենտրոնների ստեղծման, թվային վիճակագրության և այլ ուղղություններով նախատեսվող ծրագրերի վերաբերյալ, որոնց արդյունքում ակնկալվում է ադմինիստրատիվ ծախսերի նվազեցում, մատուցվող ծառայությունների թափանցիկության բարձրացում և ժամանակի կրճատում, առցանց տրամադրվող ծառայությունների ու «մեկ պատուհանի» սկզբունքով գործող ծառայությունների ընդլայնում և այլն:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է հիմնադրամի ակտիվ աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ երկարաժամկետ ծրագրերին զուգահեռ, պետք է իրականացնել նաև արագ ու տեսանելի արդյունք տվող նախաձեռնություններ, որոնք հունի մեջ կգցեն թվայնացման գործընթացը:

Премьер Армении ознакомился с работами фонда «Цифровая Армения»
Как сообщает пресс-служба правительства, К.Карапетяну был представлен окончательный вариант рамочного документа «Повестка дня цифровой трансформации Армении на 2018-2030 гг.». Он разработан фондом «Цифровая Армения» совместно с Центром стратегических инициатив.
Исполнительный директор фонда Эдуард Нерсисян отметил, что в рамках первого этапа под названием «цифровой прыжок» планируется осуществить программы по широкомасштабному развитию инфраструктур и формированию общей среды оцифровки во всех областях управления.
Он представил подробности касательно формирования платформы взаимодействия между системами государственного управления, создания единых центров по предоставлению цифровых услуг, намеченных программ в направлении цифровой статистики и пр., в результате которых ожидается сокращение административных расходов, повышение прозрачности услуг и сокращение сроков, расширение услуг, предоставляемых в режиме онлайн и по принципу «одного окна» и пр..
Премьер Карапетян отметил важность активной работы Фонда, подчеркнув, что наряду с долгосрочными программами должны быть реализованы быстрые и обеспечивающие видимый результат инициативы.