Այս ընտրական օրենսգրքով գնալ հաջորդ ընտրություններին` նշանակում է ունենալ հաջորդ այլասերված ընտրությունները. Նաիրա Զոհրաբյան
27/02/2018 10:26
Մեր պահանջը մեկն է` հանել տարածքային ցուցակները և վերացնել ռեյտինգային ընտրակարգը, խորհրդարանում հայտարարեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ ներկայացնելով Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
«Ես վստահ պնդում եմ, որ այս ընտրական օրենսգրքով գնալ հաջորդ ընտրություններին` նշանակում է ունենալ հաջորդ այլասերված ընտրությունները», - ասաց Ն. Զոհրաբյանը։
Նա ընդգծեց, որ ԱԺ-ում` բացի ՀՀԿ-ից, խորհրդարանական բոլոր ուժերը կողմ են տարածքային ցուցակները հանելուն ու համամասնական ընտրակարգի անցնելուն։
«Մենք պատրաստ ենք բոլոր այն քաղաքական ուժերի հետ, որոնք կողմ են ռեյտինգային ընտրակարգը հանելուն, առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ քննարկել բոլոր առաջարկները: Ցանկացած քննարկման համար մենք բաց ենք», - նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Ի պատասխան ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ Ընտրական օրենսգիրքը լիովին համապատասխանում է ժողովրդավարության կանոններին, քանի որ  ցուցակներով քվեարկությունը համարվում է ամենաժողովրդավարական ընտրական համակարգից մեկը` ժողովուրդն է որոշում, որ տարածքից ով է իրեն ներկայացնելու։
Հովհաննիսյանը կոչ արեց հարգել հանձնաժողովի կողմից բացասական եզրակացությունը և դեմ քվեարկել հարցը նիստերի օրակարգում ընդգրկելուն:

Наира Зограбян: Идти на следующие выборы с таким Избирательным кодексом, значит – иметь следующие извращенные выборы
27/02/2018 12:10
Фракция «Блок Царукян» требует ликвидировать рейтинговую избирательную систему, заявила сегодня в парламенте депутат фракции «Блок Царукян» Наира Зограбян, представляя закон о внесении изменений в Избирательный кодекс Армении.
«Я уверенно заявляю, что идти на следующие выборы с таким Избирательным кодексом  значит – иметь следующие извращенные выборы», - сказала Н.Зограбян.
Она подчеркнула, что все политические силы парламента, кроме Республиканской партии Армении, выступают за ликвидацию территориальных списков и переход к пропорциональной системе.
«Мы готовы вместе со всеми политическими силами, которые выступают за устранение рейтинговой системы, рассмотреть все предложения во время обсуждения в первом и втором чтении. Мы открыты для любого обсуждения», - отметила депутат.
В ответ вице-спикер парламента Арпине Ованнисян заявила, что Избирательный кодекс полностью соответствует нормам демократии, поскольку голосование по территориальным спискам считается одним из самых демократичных избирательных систем, народ решает, кто и с какой территории будет его представлять в парламенте.
Арпине Ованнисян призвала уважать предоставленное комиссией отрицательное заключение и проголосовать против внесения вопроса в повестку заседания парламента.