ԱՄՆ-ն պաշտպանում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը. Վաշինգտոնը արձագանքում է Ալիևին
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարությունն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարությանը, թե Երևանն «ադրբեջանական ժողովրդի պատմական տարածքն է»:
«Ազատություն»-ը հարցում էր ուղարկել Երևանում ԱՄՆ դեսպանատուն՝ խնդրելով ներկայացնել, թե պաշտոնական Վաշինգտոնն ի՞նչ դիրքորոշում ունի Իլհամ Ալիևի աղմկահարույց հայտարարության կապակցությամբ:
«Միացյալ Նահանգները պաշտպանում է Մինսկի խմբի համանախագահների փետրվարի 11-ի հայտարարությունը, որով կողմերին կոչ էր արվում զերծ մնալ բորբոքիչ հայտարարություններից և սադրիչ գործողություններից: Միացյալ Նահանգները նաև խրախուսում է կողմերին՝ հարգել 2017-ի հոկտեմբերին Ժնևում կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում ձեռք բերած պայմանավորվածությունները` բանակցությունների աշխուժացման ու շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ», - ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության պատասխանում:

США поддерживают сопредседателей МГ ОБСЕ: Вашингтон отреагировал на заявление Алиева о «возврате Еревана»
27/02/2018 15:51
«США поддерживают заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 11 февраля, которым они призывают стороны воздержаться от подстрекательских заявлений и провокационных действий». Об этом говорится в комментарии Госдепа США в связи с заявлением президента Азербайджана о возврате Еревана.
С просьбой предоставить комментарии в посольство США в Армении обратилась армянская служба радиостанции «Свобода».
«США поощряют стороны уважать достигнутые на встрече в Женеве в октябре 2017 года договоренности об активизации переговоров и реализации шагов по снижению напряженности на линии соприкосновения», - отмечается в комментарии Госдепа США.