Էդվարդ Նալբանդյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է «Կայուն զարգացման նպատակների» իրագործման շրջանակներում Հայաստանի ներգրավվածությունը
28/02/2018 14:17
Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Մայքլ Մյոլլերին:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպմանը գոհունակություն  է հայտնվել Միավորված ազգերի կազմակերպության և նրա կառույցների աշխատանքներում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվաածության կապակցությամբ։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրենը մտքեր են  փոխանակել Մարդու իրավունքների խորհրդի 37-րդ նստաշրջանի օրակարգի վերաբերյալ, անդրադարձել ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման բնագավառում Հայաստանի նախաձեռնություններին:
Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 70-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանը հանդես է եկել գործողությունների հստակ առաջարկություններ պարունակող և կանխարգելման ուղղությամբ ՄԱԿ-ի և նրա անդամ երկրների գործունեության վերաբերյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի նոր բանաձև ընդունելու նախաձեռնությամբ։
Նախարար Նալբանդյանը զրուցակցին տեղեկացրել է նաև, որ Հայաստանը դեկտեմբերի 9-ին Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպելու է Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երրորդ գլոբալ ֆորումը, որը նվիրված է լինելու կրթության միջոցով ցեղասպանությունների կանխարգելմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված նպատակներին, կարևորեցին դրանց արդյունավետ իրականացումն ու այդ ուղղությամբ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրել է «Կայուն զարգացման նպատակների» իրագործման շրջանակներում Հայաստանի ներգրավվածությունը և իրականացրած աշխատանքները:
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Մայքլ Մյոլլերին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Эдвард Налбандян представил заместителю генсека ООН осуществленные Арменией действия для достижения «Целей устойчивого развития»
28/02/2018 15:48
Находящийся с рабочим визитом в Женеве министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с заместителем генерального секретаря ООН, генеральным директором Женевского отделения ООН Майклом Мёллером, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи стороны выразили удовлетворение активной работой Армении в ООН и ее структурах.
Эдвард Налбандян и Майкл Мёллер обменялись мнениями относительно повестки 37-й сессии Совета ООН по правам человека, коснулись инициатив Армении по предупреждению геноцидов и преступлений против человечества.
Эдвард Налбандян сообщил, что Армения по случаю отмечаемого 9 декабря Международного дня памяти жертв преступления геноцида организует третий глобальный форум Против преступлений геноцида, который будет посвящен предупреждению геноцидов посредством образования.
Собеседники коснулись целей Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, отметили важность их эффективной реализации и сотрудничества стран-членов ООН в этом направлении.
Э.Налбандян представил собеседнику вовлеченность Армении в рамках реализации «Целей устойчивого развития» и осуществленные в данном направлении действия.
В ходе встречи стороны коснулись также предстоящего в октябре в Ереване саммита Международной организации Франкофонии.
Эдвард Налбандян представил Майклу Мёллеру прилагаемые Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия в направлении мирного урегулирования карабахской проблемы.