Գերմանիայի արտգործնախարարը ԵՄ-ից պահանջել է խստիվ հակազդել ԱՄՆ-ի նոր հարկերին
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը պետք է հակազդի պողպատի և ալյումինի ներմուծման հարկեր սահմանելու ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմանը, հայտնել է Welt թերթը:
Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ կարևոր է միջազգային առևտրական հակամարտության ծագում թույլ չտալ:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք՝ միջազգային առեւտրական հակամարտությունից խուսափելու համար»,- հայտարարել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան ղեկավարության որոշումը նաև սպառնալիքի տակ է դնում Եվրոպայում հազարավոր աշխատատեղերի ապագան, և դրան «ԵՄ-ն պետք է վճռականորեն հակազդի»:
Նշենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր երկիրը հաջորդ շաբաթ ներմուծման հարկեր կսահմանի պողպատի և ալյումինի համար: Նրա խոսքով՝ հարկի չափը կկազմի պղնձի դեպքում 25 տոկոս և ալյումինի դեպքում 10 տոկոս այն բոլոր երկրների համար, որոնք այդ արտադրանքը մատակարարում են ԱՄՆ-ին:

Глава МИД ФРГ потребовал от ЕС решительной реакции на новые пошлины США
Глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль заявил о необходимости быстрой реакции ЕС на решение президента США Дональда Трампа ввести импортные пошлины на сталь и алюминий.
Как сообщила в пятницу газета Welt, глава немецкого внешнеполитического ведомства подчеркнул, что важно не допустить возникновения международного торгового конфликта в связи с новыми ограничениями, сообщает ТАСС.
«Мы должны сделать все, чтобы избежать международного торгового конфликта», - заявил министр. По его словам, такое решение американского руководства ставит под угрозу будущее тысяч рабочих мест в Европе, и на это «ЕС должен решительно отреагировать». В этом, по словам министра, «у Вашингтона не должно быть никаких сомнений».
В четверг президент США Дональд Трамп заявил, что его страна на будущей неделе введет импортные пошлины на сталь и алюминий. По его словам, размер пошлин составит 25% для стали и 10% для алюминия для всех стран, поставляющих эту продукцию в США.