«Նավթոգազը» «Գազպրոմից» պահանջում է 34 տոկոս հավելավճարի փոխհատուցում
«Նավթոգազ Ուկրաինան» «Գազպրոմից» պահանջում է 34 տոկոս հավելավճարի փոխհատուցում մարտին չնախատեսված գազի գնման համար Եվրոպայից, հաղորդել է «Նավթոգազի» գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն Յուրի Վիտրենկոն, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Օպերատիվ տվյալով՝ եվրոպական մատակարարներից գնված գազի միջին գինն այս տարվա մարտին գերազանցել է «Գազպրոմից» գնվող գազի գինը 33,9 տոկոսով։ Այս հավելավճարը կներկայացվի «Գազպրոմին» փոխհատուցման համար», - գրել է նա իր ֆեյբուքյան էջում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունը Ստոկհոլմի առևտրի պալատի արբիտրաժային որոշումից հետո սկսել էր ուկրաինական «Նավթոգազ» ընկերության հետ դեպի Եվրոպա գազի մատակարարման և տարանցման մասին պայմանագրերի դադարեցման գործընթաց:

«Нафтогаз Украины» требует от «Газпрома» компенсации за переплату в 34%
«Нафтогаз Украины» требует от «Газпрома» компенсации за переплату в 34% при экстренной закупке газа в Европе в марте, сообщил главный коммерческий директор «Нафтогаза» Юрий Витренко, передает «Интерфакс».
«По оперативным данным, средневзвешенная цена газа от европейских поставщиков в марте этого года превысила цену газа от «Газпрома» (после ее снижения согласно решению Стокгольмского арбитража) на 33,9%. Вся эта переплата будет выставлена "Газпрому" для компенсации», - написал он в Facebook.
Как сообщалось, «Газпром» после решения Cтокгольмского арбитража не в свою пользу заявил об инициировании в арбитражном суде расторжения контрактов с «Нафтогазом» на поставку газа на Украину и транзит газа через ее территорию в Европу.