Նալբանդյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ տնտեսական և բիզնեսի հարցերով փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսին:
Արտգործնախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել հայ-ամերիկյան գործընկերային հարաբերությունները և կարևորել բարձրաստիճան շփումները, որոնք լավ առիթ են ընձեռում երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի հարցերը քննարկելու համար:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը նշել է, որ անցյալ ամիս Երևանում էր գտնվում ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքը, ում հետ քննարկվելեն նաև առևտրատնտեսական կապերի առավել ակտիվացման հնարավոր ուղիները:
Բրայան ՄաքՖիթերսը նշել է. «Տնտեսական և առևտրային կապերն օգնում են ձևավորել միավորումներ ու գործընկերություններ, և ինձ գոհացնում են մեր համատեղ ջանքերն ուղղված առևտրի ծավալների ընդլայնմանը և Հայաստանում ամերիկյան ներդրումների խթանմանը: Մենք կուզենայինք, որ Հայաստանն ակտիվորեն օգտվի Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի ներքո ընձեռված հնարավորություններից»:
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի առավել խթանմանը, համապատասխան իրավապայմանագրային հիմքի ընդայմանն առնչվող հարցեր, կարևորեցին Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի և հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը:

Эдвард Налбандян принял помощника заместителя госсекретаря США
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня помощника заместителя госсекретаря США по вопросам экономики и бизнеса Брайана МакФиттерса.
Минист Налбандян высоко оценил армяно-американские партнерские отношения и подчеркнул важность контактов на высоком уровне, которые предоставляют хорошую возможность для обсуждения двусторонних и многосторонних вопросов повестки.
В этом контексте глава МИД Армении отметил, что в прошлом месяце в Ереване находилась заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк, с которой также были обсуждены возможные пути активизации торгово-экономических связей.
Брайан Макфиттерс отметил: «Экономические и торговые связи помогают формировать союзы и партнерства, и я доволен нашими совместными усилиями в направлении расширения объемов торговли и увеличения американских инвестиций в Армении. Мы бы хотели, чтобы Армения активно использовала возможности, предоставляемые в рамках Обобщенной системы преференций».
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся  максимального стимулирования торгово-экономических связей, расширения соответствующей договорно-правовой базы, подчеркнули важность деятельности Армяно-американского совета по торговле и инвестициям и армяно-американской межправительственной комиссии.