Չինաստանում հայտարարել են յուանը համաշխարհային արժույթ դարձնելու մտադրության մասին
Երկիրը կշարունակի առաջ տանել յուանի աստիճանական միջազգայնացման կուրսը, հայտարարել է Չինաստանի Ժողովրդական բանկի ղեկավար Չժո Սյաոչուանը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նրա խոսքով՝ միջազգայնացման գործընթացում բավականաչափ միջոցներ են ձեռնարկվել, որոնք ներկայումս թույլ են տալիս օգտագործել յուանն առևտրում և ներդրումներում:
Սյաոչուանը նաև ընդգծել է, որ յուանը ներառվել է SDR արտարժութային զամբյուղի մեջ:
«Ինչ վերաբերում է յուանի միջազգայնացման մեջ երկրի կառավարության կամ Կենտրոնական բանկի հետագա դերին, ապա, իմ կարծիքով, դեռ կարելի է ինչ-որ բան անել կապիտալի ներքին և միջազգային հաղորդակցության համար», - ասել է Սյաոչուանը: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ սա աստիճանական գործընթաց է:

В Китае заявили о намерении сделать юань мировой валютой
Страна продолжит проводить курс, направленный на постепенную интернационализации юаня. Об этом заявил глава китайского Народного банка Чжоу Сяочуань, передает РИА Новости.
По его словам, в процессе интернационализации юаня были приняты достаточные меры, которые в настоящее время позволяют использовать юань в торговле и в инвестициях. Сяочуань также подчеркнул, что юань был включен в корзину валют SDR.
«Что касается дальнейшей роли правительства или ЦБ в интернационализации юаня, то, на мой взгляд, еще можно кое-что сделать в установлении коммуникации между внутренним и международными рынками капитала», — сказал Сяочуань.