Արցախի խնդիրը չունի ռազմական լուծում. Էդուարդ Շարմազանովը՝ մոլդովացի խորհրդարանականներին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 12-ին ընդունել է Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Վլադիմիր Վիտյուկին և խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների ու եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Վիոլետա Իվանովին և նրանց ուղեկցող անձանց:
Կողմերը կարևորել են հայ-մոլդովական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու փոխայցերի ակտիվացումը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ դեռևս 14-րդ դարի կեսերից հայկական համայնքը լուրջ դերակատարում է ունեցել Մոլդովայում: Նա դրական է գնահատել Մոլդովայի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների արտաքին հարաբերությունների գերակա ուղղություններին, կարևորել այս հարթակում փորձի փոխանակումն ու փոխշահավետ համագործակցությունը: «Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որը համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ: Կա լավ հնարավորություն լինել կամուրջ ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային սառեցված համակարտություններին:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Արցախի խնդիրը չունի ռազմական լուծում: Ոչ մի պատերազմ չի լուծում խնդիրները» և հավելել, որ դրանք անհրաժեշտ է կարգավորել փոխզիջման ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է ադրբեջանական և թուրքական ռազմատենչ հռետորաբանության անթույլատրելիությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել Հայաստան այցելելու հնարավորության համար և նույնպես կարևորել փոխշահավետ համագործակցության խորացումը տարբեր հարթակներում: Մոլդովացի խորհրդարանականները ներկայացրել են Եվրամիության հետ Մոլդովայի համագործակցությունն ու օրենսդրության ներդաշնակեցման փուլերը:

Арцахская проблема не имеет военного решения – Эдуард Шармазанов
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов сегодня принял заместителя председателя парламента Республики Молдова Владимира Витюка и председателя парламентской Комиссии по внешней политике и европейской интеграции Виолетту Иванову и сопровождающих их лиц.
Стороны отметили важность развития армяно-молдавских межпарламентских отношений и активизации взаимных визитов. Вице-спикер парламента Армении отметил, что с середины XIV века армянская община играла важную роль в Молдове. Он положительно оценил заботливое отношение молдавских властей к армянской общине.
В ходе встречи собеседники коснулись приоритетных направлений внешних отношений двух стран, подчеркнули важность обмена опытом и взаимовыгодного сотрудничества на этой площадке. «Армения – единственная страна-член ЕАЭС, которая подписала соглашение о сотрудничестве с ЕС. Есть хорошая возможность стать мостом между ЕАЭС и ЕС», - сказал вице-спикер Национального Собрания Армении.
Были также затронуты региональные замороженные конфликты.
Эдуард Шармазанов отметил: «Арцахская проблема не имеет военного решения. Никакая война не решает проблемы». Он добавил, что конфликты необходимо решать путем компромисса, на основе трех основополагающих международных принципов. В этом контексте вице-председатель парламента Армении подчеркнул недопустимость азербайджанской и турецкой милитаристской риторики.
Гости поблагодарили за возможность посетить Армению и подчеркнули важность углубления взаимовыгодного сотрудничества на разных площадках. Молдавские парламентарии представили сотрудничество Молдовы с Европейским союзом и этапы гармонизации законодательства.