Ադրբեջանի զորավարժություններն անցկացվում են ԵԱՀԿ Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի 5-րդ գլխի խախտումով. Հայաստանի ԱԳՆ
13/03/2018 15:03
Ադրբեջանում ընթացող զորավարժությունները խախտում են ԵԱՀԿ Վիեննայի 2011թ. փաստաթուղթը, որը վերաբերում է վստահության և անվտանգության միջոցների ամրապնդմանը:
«Հատկանշական է, որ Ադրբեջանն ակնհայտորեն խախտում է Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 կետը (որոշակի ռազմական գործունեության մասին նախապես տեղեկացնելը)», - Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
40.1.1 կետը պահանջում է տեղեկացնել ռազմական գործունեության մասին այն դեպքերում, երբ դրանում ներգրավված է առնվազն 9000 մարդ` ներառյալ աջակցող զորքերը, կամ առնվազն 250 մարտական տանկ, կամ առնվազն 500 զրահապատ մարտական մեքենա, կամ առնվազն 250 ինքնագնաց և քարշարկվող հրետանային միջոց, ականանետեր և համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր (100մմ և ավելի տրամաչափով):
Հիշեցնենք, որ մարտի 12-ին Ադրբեջանում մեկնարկել է լայնամասշտաբ զորավարժություն, որում ընդգրկված է ավելի քան 25 հազար մարդ անձնակազմ:
«Զորավարժություններում ներառված է մինչև 25 հազար զինծառայող, մինչև 250 միավոր տանկ և այլ զրահապատ տեխնիկա, մինչև 1000 տարբեր տրամաչափի  հրթիռահրետանային կայանքներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ականանետեր, մինչև 50 միավոր տարբեր նշանակության ավիացիա», - ասված է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունում:
Զորավարժությունները կշարունակվեն մինչև մարտի 17-ը:
Ավելի վաղ Տիգրան Բալայանը հայտնել էր, որ Ադրբեջանը չի տեղեկացրել ԵԱՀԿ անդամ երկրներին լայնամասշտաբ զորավարժությունների նախապատրաստման մասին:
Մինչդեռ, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Գաջիևը հայտարարել է, որ զորավարժությունները լիովին համապատասխանում են 2011թ. Վիեննայի փաստաթղթին:
«Ադրբեջանի կողմից սեփական սուվերեն տարածքում զորավարժությունների անցկացումը համապատասխանում է Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի 5-րդ գլխին»,- նշել է նա:

МИД Армении: Учения в Азербайджане проходят с нарушением требований главы V Венского документа ОБСЕ 2011 года
13/03/2018 14:30
Военные учения в Азербайджане проводятся с нарушением положений Венского документа 2011 года о мерах укрепления доверия и безопасности.
«Примечательно, что Азербайджан явно нарушает требования пункта 40.1.1 главы V Венского документа ОБСЕ 2011 года (предварительное уведомление об определенных видах военной деятельности)», - написал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян в своем микроблоге в Twitter.
Пункт 40.1.1 требует уведомления о военной деятельности в тех случаях, когда в ней участвует по крайней мере 9 000 человек, включая поддерживающие войска, или по крайней мере 250 боевых танков или по крайней мере 500 ББМ, или по крайней мере 250 самоходных и буксируемых артиллерийских орудий, минометов и реактивных систем залпового огня (калибра 100 мм и выше), если они организованы в дивизионную структуру или по крайней мере в две бригады/полка, не обязательно подчиненных одной и той же дивизии.
Напомним, что 12 марта в Азербайджане стартовали широкомасштабные учения с привлечением 25 тыс. человек личного состава.
«К учениям привлечены до 25 тыс. личного состава военнослужащих, до 250 единиц танков и другой бронетехники, до 1 тыс. ракетно-артиллерийских установок различного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 50 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения», - говорится в сообщении Минобороны Азербайджана.
Учения продлятся до 17 марта. Ранее Т.Балаян заявил, что Азербайджан не сообщил странам-членам ОБСЕ о подготовке широкомасштабных военных учений.
Между тем, пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что учения полностью соответствуют Венскому документу ОБСЕ 2011 года.
«Проводимые ВС Азербайджана широкомасштабные военные учения на своих суверенных территориях соответствуют пунктам V главы Венского документа ОБСЕ 2011 года», - отметил он.