«Հրապարակ». ՄԱԿ-ը դեմ է, սակայն Բագրատ Եսայանը նշանակվել է տնօրեն
«Հրապարակ»-ը գրում է. ««Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը մոտ 2 տարի կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի խորհրդական, ՀՅԴ-ական Բագրատ Եսայանն էր։ Եվ չնայած ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրինությունը վերապահումներ ուներ նրա թեկնածության առնչությամբ, սակայն փետրվարի 19-23-ը հայտարարվել է մրցույթ, տնօրենի թեկնածուի հայտ է ներկայացրել մեկ անձ՝ Բագրատ Եսայանը, և հոգաբարձուների խորհրդին ոչինչ չի մնացել, քան նրան 3 տարով նշանակել տնօրեն։
Թերթը հիշեցնում է, որ այս ծրագիրը Հայաստանում գործում է 2010-ից՝ բոլոր մարզերի տարրական դասարանների աշակերտները դպրոցում ստանում են անվճար սնունդ: 2 տարի առաջ կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց նաև «Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամը»։

«Грапарак»: Несмотря на то, что ООН была против, Баграт Есаян назначен директором
Газета «Грапарак» пишет, что временно исполняющим обязанности директора фонда «Устойчивое школьное питание» почти 2 года был советник министра образования и культуры Левона Мкртчяна, член АРФ «Дашнакцутюн» Баграт Есаян. И несмотря на то, что руководство армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН имело оговорки относительно его кандидатуры, однако 19-23 февраля был объявлен конкурс и заявку на пост директора представил только один кандидат – Баграт Есаян, посему совету попечителей не осталось ничего другого, как назначить его директором на 3 года.
Издание напоминает о том, что эта программа действует в Армении с 2010 года: учащиеся всех элементарных классов всех школ областей получают бесплатное питание. Фонд «Устойчивое школьное питание» был создан два года назад решением правительства Армении.