Հայաստանը միշտ պետք է պատրաստ լինի Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրանքի. Շավարշ Քոչարյան
Հայաստանը միշտ պետք է պատրաստ լինի Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրանքի, այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանն` անդրադառնալով Ադրբեջանում անցկացվող լայնամասշտաբ զորավարժությունների վերաբերյալ հարցին.
«Բնական է` մենք բոլորին հետևում ենք, բնական է` միշտ պետք է պատրաստ լինենք իրենց կողմից ցանկացած քայլի: Տվյալ պարագայում տարբեր մեկնաբանություններ կարող են լինել, նաև նախընտրական շրջան, բայց պետք չէ միայն դրանով դա բացատրել: Պետք է միշտ ուշադիր լինել նրանց գործողություններին», - ասաց փոխարտգործնախարարը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ զորավարժություններ է սկսել` ԵԱՀԿ առջև ստանձնած հանձնառությունների աղաղակող խախտմամբ:
Բաքուն չի տեղեկացրել ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին անցկացվող զորավարժության մասին այն դեպքում, երբ զորավարժություններում ներգրավված են մինչև 25 հազար զինծառայողներ, 250 տանկ, հռթիրա-հրետանային համակարգեր, ավիացիա:

Шаварш Кочарян: Армения всегда должна быть готова к любым провокациям с азербайджанской стороны
Армения всегда должна быть готова к любым провокациям со стороны Азербайджана, заявил сегодня журналистам после заседания правительства заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, касаясь проводимых в Азербайджане широкомасштабных военных учений.
«Естественно, мы следим за всем, естественно, мы всегда должны быть готовы к любому их шагу. В этих условиях могут звучать различные комментарии, поскольку сейчас предвыборный период, однако не нужно объяснять все только этим. Мы всегда должны быть внимательны к их действиям», - сказал замминистра.
Ранее сообщалось, что 12 марта в Азербайджане стартовали широкомасштабные учения. Военные учения проводятся с нарушением положений Венского документа 2011 года о мерах укрепления доверия и безопасности. Баку не сообщил странам-членам ОБСЕ о подготовке широкомасштабных военных учений.
К учениям привлечены до 25 тыс. личного состава военнослужащих, до 250 единиц танков и другой бронетехники, до 1 тыс. ракетно-артиллерийских установок различного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 50 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения, отмечалось в сообщении Минобороны Азербайджана.