Կառավարությունում քննարկվել է ՀԲ-ի և Հայաստանի միջև 2018-2022 թվականների գործընկերության շրջանակը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութրոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը տիկին Բոսութրոն ներկայացրել է ՀԲ-ի և Հայաստանի միջև 2018-2022 թվականների գործընկերության շրջանակներն ու առաջարկվող բարեփոխումների օրակարգը՝ հիմնված կառավարության 5-ամյա ծրագրի վրա: Նա ընդգծել է, որ Համաշխարհային բանկը պատրաստ է շարունակել ՀՀ կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը մի շարք ուղղություններով, այդ թվում՝ պետական կառավարման համակարգի, ենթակառուցվածքների բարելավում, արտահանման խթանում, մարդկային կապիտալի զարգացում, կայուն միջավայր և բնական ռեսուրսների կառավարում: ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավարը կարևորել է Հայաստանում իրականացվող փոփությունների ընթացքը և շնորհավորել կառավարության ղեկավարին արձանագրված աճի բարձր ցուցանիշների կապակցությամբ:
Սիլվի Բոսութրոն մասնավորապես առանձնացրել է Սահմանադրական բարեփոխումների հաջող ընթացքը և խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործընթացի ավարտը, ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը, երկրում արձանագրվող տնտեսական աճի բարձր տեմպերն ու Հայաստանի տարբեր ոլորտներում սփյուռքի ներգրավվածության ընդլայնման միտումները՝ նշելով, որ ՀԲ գնահատմամբ, դրանք ևս դրական ազդեցություն կունենան երկրում բարեփոխումների իրականացման գործընթացի վրա:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է երկկողմ համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը, ողջունել ներկայացված ծրագրի նախագիծն ու դրանում ներառված բարեփոխումների առաջարկությունները: Գործադիրի ղեկավարն առաջարկել է ծրագրի նախագծի շուրջ շարունակել քննարկումները կառավարության տարբեր մարմինների հետ և շնորհակալություն հայտնել ՀԲ-ին՝ ջրային ռեսուրների կառավարման համակարգում բարեփոխումների իրականացմանն օժանդակելու համար: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է այդ ոլորտում բարեփոխումները և քայլերն օպտիմալացման ուղղությամբ: «Գյուղատնտեսության ոլորտում սկսել ենք իրականացնել ծրագրերի մեծ փաթեթ, որի նպատակն է գյուղացիական տնտեսություններին ուղղորդել՝ զբաղվելու ավելի էֆեկտիվ, ժամանակակից և ինտենսիվ գյուղատնտեսությամբ: Այս առումով, կարևոր է, որպեսզի ջրային ռեսուսների կառավարման ոլորտում բարեփոխումները շարունակվեն և այն դառնա տրամաբանական բիզնես, ինչը կբերի արդյունավետության, կարգապահության բարձրացման, ծախսերի նվազեցմանը», - ասել է վարչապետը:

В правительстве обсуждены рамки партнерства между ВБ и Арменией на 2018-2022гг.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня, принял главу представительства Всемирного банка в Ереване Сильви Боссутро, сообщает пресс-служба правительства Армении.
На встрече Сильви Боссутро представила рамки партнерства между ВБ и Арменией на 2018-2022 годы и повестку предлагаемых реформ, основанную на 5-летней программе правительства. Она подчеркнула, что Всемирный банк готов продолжить эффективное сотрудничество с правительством Армении по ряду направлений, в том числе: совершенствование системы государственного управления, инфраструктур, стимулирование экспорта, развитие человеческого капитала, устойчивая окружающая среда и управление природными ресурсами. Глава ереванского офиса ВБ отметила важность процесса осуществляемых изменений в Армении и поздравила главу правительства с зарегистрированными высокими показателями роста.
Сильви Боссутро в частности выделила успешный ход конституционных реформ и завершение процесса перехода к парламентской модели государственного управления, подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС, регистрируемые в стране высокие темпы экономического роста и тенденции расширения представленности Диаспоры в разных сферах республики. Она отметила, что, по оценке, ВБ, это также окажет позитивное влияние на процесс реформ в стране.
Премьер-министр Карен Карапетян подчеркнул важность углубления и расширения двустороннего сотрудничества, приветствуя представленный проект программы и предлагаемые реформы. Глава правительства предложил продолжить обсуждения вокруг проекта с различными структурами правительства и поблагодарил ВБ за содействие  осуществлению реформ в системе управления водными ресурсами. Карен Карапетян отметил, что правительство продолжит реформы в этой сфере.
«Мы начали реализацию большого пакета программ в сфере сельского хозяйства, цель – направлять фермерские хозяйства, чтобы они занимались более эффективным, современным и интенсивным сельским хозяйством. В этой связи важно, чтобы реформы в сфере управления водными ресурсами продолжились и это стало логичным бизнесом, что приведет к повышению эффективности, дисциплины и сокращению расходов», - сказал премьер-министр.