Վարչապետի մոտ շինարարական աշխատանքների հաշվարկման կարգին վերաբերող հարցեր են քննարկվել
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են գործող գներով շինարարական աշխատանքների հաշվարկման նոր կարգին վերաբերող հարցեր:
Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը կառավարության ղեկավարին զեկուցել է քննարկումների արդյունքների, գնագոյացման կարգի վերանայման վերաբերյալ առաջարկությունների ու լուծումների մասին:
Վարչապետը համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին առաջարկել է համատեղ աշխատել և ներկայացնել հատկապես սոցիալական ենթակառուցվածքների՝ միավոր դպրոցի, հիվանդանոցի, բնակելի շենքի և այլ ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքների՝ գործող գներով հաշվարկման նոր կարգի նախագիծ:
Նման հաշվարկները հիմք կծառայեն պետական և համայնքային բյուջեների արդյունավետ պլանավորման համար:
Վարչապետն առաջարկել է քննարկումներում ներգրավել նաև մասնագետների՝ ոլորտում գործող մասնավոր կազմակերպություններից:

В правительстве Армении обсудили новый порядок расчета строительных работ
В ходе состоявшегося сегодня в правительстве Армении совещания под председательством премьер-министра Карена Карапетяна обсуждались вопросы, касающиеся нового порядка расчета строительных работ по действующим ценам.
Председатель Государственного комитета градостроительства Нарек Саркисян доложил главе правительства о результатах обсуждений, предложениях и решениях относительно пересмотра порядка ценообразования.
Премьер-министр предложил руководителям соответствующих ведомств начать совместную работу и представить проект нового порядка расчета по действующим ценам соответствующих социальных инфраструктур, в частности школ, больниц, жилых домов и др.
Подобные расчеты станут основой для эффективного планирования государственного и общинных бюджетов.
Премьер предложил привлечь к обсуждениям также специалистов из действующих в сфере частных компаний.