Մի շաբաթվա ընթացքում իշխանափոխությունը հրապարակում «քցած է լինելու», ժողովուրդը կարող է գնալ վերցնել. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
23/03/2018 16:19
Մեզ համար սկզբունքային է քաղաքական պայքարի խաղաղ անցկացումը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այն ենթադրում է շատ կոնկրետ գործողություններ, բայց բացառում է բռնությունը», - նշեց Փաշինյանը։
Նա նաև ողջունեց Վալոդյա Ավետիսյանին, ով հացադուլ է անում և նստացույց անողներին, ովքեր դեմ են Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետ դառնալուն:
Դիտարկմանը, թե արդյոք հասարակության շրջանում նկատվում է էներգետիկա փոփոխություններ կատարելու համար, Փաշինյանն ասաց. «Մենք կարող ենք ասել, որ մեր շրջանում էներգետիկա զգում ենք։ Սկզբի համար դա, կարծում եմ, բավարար է ու մենք հույս ունենք, որ մեր գործողություններով այդ էներգետիկան կհաղորդենք հանրությանը»։
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք հնարավոր կլինի 2008 թվականի նման այդքան մարդ հավաքել Ազատության հրապարակում, Փաշինյանն ասաց. «Դա այն հարցն է, որի պատասխանը մենք կփորձենք գտնել։ Մենք հիմա ասում ենք, որ մեզնից կախվածը կանենք։ Ես իմ քայլը կանեմ, և ով քայլ ունի անելու, թող այդ քայլը անի»։
Փաշինյան նշեց, որ նոր Սահմանադրությունը չի խոչընդոտում պայքարել Սերժ Սարգսյանի իշխանավարման երկարացման դեմ՝ պնդելով, որ ապրիլի 9-17-ը երբ դեռևս Հայաստանը վարչապետ չի ունենա, հետևաբար Սերժ Սարգսյանը ֆորմալ առումով ազդեցություն չի ունենալու ոչ ԱԱԾ-ի, ոչ էլ ոստիկանության վրա, իսկ նոր կառավարությունն էլ դեռ ձևավորված չի լինելու, ապա հնարավոր կլինի իշխանափոխություն իրականացնել։
«Կոպիտ ասած, եթե քաղաքական ժարգոնով արտահայտվելու լինենք՝ էդ մի շաբաթվա ընթացքում իշխանափոխությունը հրապարակում «քցած է լինելու», և եթե պարզվի, որ կա ժողովուրդ, ով պատրաստ է այն գնալ վերցնել այդ իշխանությունը, կգնա և կվերցնի», - ասաց նա։

В течение недели «власть будет валяться» на площади, народ может пойти и взять – Никол Пашинян (Видео)
23/03/2018 17:07
Мирная политическая борьба является для нас принципиальным вопросом, заявил в беседе с журналистами руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян.
«Она предполагает очень конкретные действия, но исключает насилие», - сказал Пашинян.
Никол Пашинян приветствовал решение Володи Авеитисяна, который объявил голодовку, и проводящих на площади Свободы сидячий пикет против премьерства Сержа Саргсяна.
На замечание, наблюдается ли среди общества стремление к изменениям и энергетика, Никол Пашинян ответил: «Мы можем сказать, что чувствуем эту энергетику в нашем кругу. Думаю, для начала этого достаточно и мы надеемся, что нашими действиями передадим эту энергетику обществу».
Касаясь вопроса, можно ли будет собрать на площади Свободы такое количество людей как в 2008 году, Никол Пашинян отметил: «Это тот вопрос, ответ на который мы попытаемся найти. Сейчас мы говорим, что сделаем то, что зависит от нас. Я свой шаг сделаю, а те, кто хотят сделать шаг, пусть сами решают».
Пашинян отметил, что новая конституция не запрещает бороться против продления срока пребывания во власти Сержа Саргсяна, утверждая, что в период с 9-го по 17-е апреля, когда в Армении не будет премьер-министра, и следовательно, формально Серж Саргсян не будет иметь влияния ни на Службу национальной безопасности, ни на полицию, а новое правительство не будет пока сформировано, можно осуществить смену власти.
«Грубо говоря, если мы выразимся на политическом жаргоне, в течение этой недели «власть будет валяться» на площади и если выясниться, что есть народ, который готов пойти и взять эту власть, он пойдет и возьмет», - сказал он.