ՀՀ-ում Գերմանիայի նախկին դեսպանին ընդունել են ԼՂՀ իշխանությունները
Մարտի 26-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախկին դեսպան Հանս- Յոհան Շմիդտին:
Ազգային ժողովի ղեկավարը բարձր է գնահատել նախկին դեսպանի՝ Արցախի հանդեպ ունեցած շարունակական հետաքրքրությունը և պատրաստակամություն հայտնել պատասխանել Արցախի տարբեր ոլորտներից նրան հետաքրքրող հարցերին:
Հանս-Յոհան Շմիդտը խորհրդարանի ղեկավարին է ներկայացրել Հայաստանի հետ կապված կրթական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը՝ մասնավորապես խոսելով դասախոսությունների և ուսանողներին եվրոպական կրթական նախագծերին մասնակից դարձնելու աջակցության մասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հեռանկարներին, արցախցիների ազատ տեղաշարժի իրավունքին, դիվանագիտական շփումներին և այլ հարցերով գերմանական փորձին վերաբերող թեմաներ:
Նախկին դեսպանին ընդունել է նաև Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տնտեսության մի շարք ոլորտներում Արցախի և Գերմանիայի միջև համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը ևս ընդունել է Գերմանա-հայկական ֆորումի վարչության անդամ, ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախկին դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթին։
Հանդիպմանը ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձ է կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ինչպես նաև Արցախում տեղի ունեցող բարեփոխումների ընթացքին և արտաքին կապերի հաստատման և ընդլայնման ուղղությամբ արձանագրված ձեռքբերումներին։

Бывший посол Германии в Армении встретился с руководством Арцаха
Спикер Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял сегодня бывшего посла Федеративной Республики Германия в Армении Ганса-Йохена Шмидта.
Председатель парламента Арцаха высоко оценил постоянный интерес экс-посла к Арцаху и выразил готовность ответить на различные интересующие его вопросы.
Ганс-Йохен Шмидт представил спикеру парламента реализуемые в Армении программы в сфере образования, в частности, рассказав о лекциях и содействии участию студентов в европейских образовательных проектах.
В ходе встречи обсуждались также перспективы урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, право арцахцев на свободное передвижение, дипломатические контакты и другие вопросы.
Бывшего посла принял также государственный министр Арцаха Араик Арутюнян.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг перспектив сотрудничества между Арцахом и Германией в ряде сфер экономики.
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян также принял члена правления германо-армянского форума, экс-посла ФРГ в Армении Ганса-Йохена Шмидта.
На встрече глава МИД коснулся нынешнего этапа урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, а также процесса реализуемых в Арцахе реформ и достижений в установлении и расширении внешнеполитических связей.