Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Համբուրգում ներկայացնելու է հայկական կոմպոզիտորական արվեստը
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մարտի 28-ին համերգով հանդես է գալու Գերմանիայում՝ դարի ամենահեղինակավոր մշակութային նախագիծը համարվող Էլբֆիլհարմոնիայի (Elbphilharmonie) Մեծ դահլիճում։
Համբուրգը 19-րդ դարի գերմանացի մեծ կոմպոզիտոր, դաշնակահար, դիրիժոր Յոհաննես Բրամսի ծննդավայրն է։ Այստեղ գիտեն գնահատել, արժևորել բարձրակարգ երաժշտությունը։ Այստեղ սովոր են ընդունելու, ունկնդրելու աշխարհի լավագույն երաժիշտներին։ Ու պատահական չէ, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համբուրգյան համերգի տոմսերը սպառվել են դեռևս 2017-ի նոյեմբերին։
Համբուրգում կայանալիք համերգի ընթացքում սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ ներկայացնելու է հայ կոմպոզիտորական արվեստը. երեկոյի ընթացքում հնչելու են Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ՝ Զանգերով սիմֆոնիան և Էդուարդ Հայրապետյանի Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը, մենակատար՝ Նարեկ Հախնազարյան։ Հայրապետյանի Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը համաշխարհային պրեմիերա է։
Կոմպոզիտոր Էդուարդ Հայրապետյանը նշում է, որ Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբը մշտապես ներկայացնում է ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների գործերը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։
«Մեր համագործակցությունը սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ շատ ներդաշնակ է։ Այն ամբողջովին ըմբռնում է իմ գեղագիտական պատկերացումները։ Սա շատ կարևոր է։ Նվագախումբը միշտ պատրաստակամությամբ է անդրադառնում իմ ստեղծագործություններին։ Կոլեկտիվում շատ լավ մթնոլորտ է տիրում։ Դու հանգիստ ես նրանց հետ աշխատանքում և կարողանում ես լիակատար արտահայտել քո ցանկությունները», - ասել է Էդուարդ Հայրապետյանը։
Կոմպոզիտորն իր Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը գրել է 2017թ. Նարեկ Հախնազարյանի համար։ «Գրել մենակատարի համար ինձ համար նշանակում է պատկերել նրա երաժշտական դիմանկարը, պատկերացնել երաժշտին բեմի վրա, նրա շարժումները, թափանցել նրա զգացումների տրամաբանության մեջ: Եվ ինձ համար մեծ պատիվ է, պատասխանատվություն ու երջանիկ իրողություն, որ կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան կայանում է գերմանական հողի վրա` Համբուրգում», - ասել է Էդուարդ Հայրապետյանը:

Государственный симфонический оркестр Армении представит армянское композиторское искусство в Гамбурге
26/03/2018 15:12
28-го марта состоится концерт Государственного симфонического оркестра Армении в Германии, в Большом зале Эльбской филармонии (Elbphilharmonie), которая считается самым грандиозным  культурным проектом века.
Гамбург-город, где родился выдающийся немецкий композитор, пианист, дирижер 19-го века Иоганнес Брамс. Здесь поистине ценят и осознают значение высококлассной музыки. Здесь считается обычным принимать и слушать наилучших музыкантов мира. И не случайно, что билеты гамбурского концерта  Государственного симфонического оркестра Армении были полностью проданы уже в ноябре 2017-ого года.
Во время гамбурского концерта симфонический оркестр представит публике армянское композиторское искусство под управлением дирижера Сергея Смбатяна. Прозвучат Симфония N2 Арама Хачатуряна ''Симфония с колоколом'' и Kонцерт N4 для виолончели Эдуарда Айрапетяна. Солист -Нарек Ахназарян. Kонцерт N4 для виолончели Эдуарда Айрапетяна будет мировой премьерой.
По словам композитора Эдуарда Айрапетяна, симфонический оркестр Армении очень часто выступает с произведениями современных армянских композиторов как в Армении, так и за ее пределами.
«У нас очень гармоничное сотрудничество с симфоническим оркестром. Он полносьтю чувствует мои эстетические представления, а это очень важно. Оркестр всегда исполняет мои произведения с большой готовностью. В коллективе царит очень позитивная атмосфера. Во время совместой работы ты можешь спокойно работать и полностью выражать свои желания», - отметил Эдуард Айрапетян.
Композитор Эдуард Айрапетян свой концерт N4 для виолончели написал в 2017-ом году для Нарека Ахназаряна. «'Написать для солиста-это означает полностью отобразить его музыкальный портрет, представить его и его действия на сцене, проникнуть в глубину его ощущений. Для меня большая честь, ответственность и счастье,  что мировая премьера Концерта состоится  именно в Германии-  в  Гамбурге», - отметил Эдуард Айрапетян.