Ալեքսեյ Մալաշենկո. Քիչ հավանական է, որ Ադրբեջանի պահանջի դեպքում Ռուսաստանը մերժի զենք վաճառել. «168 ժամ»
27/03/2018 10:03
«Այցերը և նման հայտարարությունները պատահական չեն: Դրանց ուղերձը մեկն է` Հայաստանն արժեքավոր գործընկեր է և հաշվի է առնվում Ռուսաստանի կողմից», - «168 Ժամի» հետ զրույցում այս մասին ասել է ռուս քաղաքական վերլուծաբան Ալեքսեյ Մալաշենկոն՝ անդրադառնալով Պետդումայի ներկայացուցիչ Կոնստանտին Կոսաչովի, ապա՝ Կոնստանտին Զատուլինի Երևան կատարած այցերին մեկ ամսվա ընթացքում:
Մալաշենկոն, ով վստահ էր, որ չնայած ՀՀ իշխանությունների դժգոհություններին, Ադրբեջանին ռուսական սպառազինության վաճառքը շարունակվելու է, այս հռետորաբանության ներքո դիվանագիտություն է նկատում: Ըստ նրա՝ քիչ հավանական է, որ Ադրբեջանի պահանջի դեպքում Ռուսաստանը մերժի զենք վաճառել, հատկապես, երբ Ռուսաստանի համար դժվար ժամանակներում սպառազինության վաճառքը մեծ եկամուտներ է ապահովում:
Մալաշենկոյի կարծիքով, ռուս-ադրբեջանական բոլոր նախկին գործարքներն ավարտվել են, նոր առաջարկներ դեռ չկան կարծես, և Ռուսաստանը կարող է փորձ անել մեղմել Հայաստանում տիրող կոշտ հակառուսական տրամադրությունները, որոնք պայմանավորված են նաև այս խնդրով:
Գերմանացի քաղաքական վերլուծաբան Ուվե Հալբախն այն կարծիքին է, որ Ռուսաստանի Պետդուման ակտիվացրել է այցերը ՀՀ ԱԺ, քանի որ նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը եղել է ԱՄՆ-ում: Ըստ նրա՝ Ռուսաստանը փորձում է բոլոր դեպքերում վերահսկել իր գործընկերների շփումները Միացյալ Նահանգների հետ, քանի որ ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններն այսօր այնքան էլ դրական փուլում չեն:

«168 жам»: Маловероятно, что в случае требования Азербайджана, Россия откажется продавать оружие – Алексей Малашенко
«Визиты и подобные заявления не случайны. В них содержится один месседж – Армения ценный партнер и Россия считается с ней», - заявил в беседе с корреспондентом газеты «168 жам» российский политолог Алексей Малашенко, касаясь визитов главы Комитета Совета Федерации РФ по международным делам Константина Косачева, а затем Константина Затулина в Ереван в течение одного месяца.
Малашенко, который убежден в том, что несмотря на недовольство властей Армении, продажа российского вооружения Азербайджану продолжится, усматривает в этой риторике дипломатию. По его мнению, маловероятно, что в случае требования Азербайджана, Россия откажется продавать оружие, особенно, когда продажа оружия приносит большие доходы в сложные для России времена.
По словам Малашенко, все предыдущие российско-азербайджанские сделки завершены, новых предложений вроде еще нет, и Россия может попытаться смягчить резкие антироссийские настроения в Армении, которые обусловлены также этой проблемой.
Немецкий политолог Уве Хальбах считает, что представители Госдумы России активизировали визиты в Армению, поскольку в этот же период делегация армянских парламентариев побывала в США. По его мнению, Россия пытается во всех случаях контролировать контакты своих партнеров с Соединенными Штатами, поскольку отношения между Россией и США сегодня не столь позитивные.