Կառավարությունում քննարկվել է անասնաբուծության ոլորտը. 2018-ի ընթացքում նախատեսվում է ավելացնել մսատվության ու կաթնատվության ծավալները
Վարապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում անասնաբուծության ներկա վիճակը, առկա խնդիրները և զարգացման ուղիները, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Զեկուցվել է, որ ավարտական փուլում են գտնվում անասբուծության զարգացման ծրագրի փաթեթի մշակման աշխատանքները, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել տավարաբուծության, ոչխարաբուծության, խոզաբուծության, թռչնաբուծության զարգացման ծրագրեր, տոհմաբուծարանների և խոշոր համալիրների սուբսիդավորում, անասնաբուծական և մթերման սարքավորումների ձեռքբերման լիզինգի ծրագիր և այլն:
Առանձին ուշադրություն է ցուցաբերվելու արհեստական սերմնավորման ծրագրի իրականացմանը, որը շարունակվելու է մինչ 2024 թվականը: Դրա շրջանակում նախնական տարբերակով նախատեսվում է 2018 թվականի ընթացքում իրականացնել 20 հազար գլուխ կենդանու սերմնավորում, ինչի արդյունքում ակնկալվում է, որ մեկ կենդանու մսատվությունը կավելանա մոտ 50 կիլոգրամով, իսկ կաթի արտադրության ծավալների ավելացումը լրացուցիչ շուրջ 330 մլն դրամի սպառում կապահովի:
Անդրադարձ է կատարվել նաև չոր կաթի ներմուծումը տեղական արտադրանքով փոխարինելու, տոհմաբուծարանների և խոշոր համալիրների սուբսիդավորման, լիզինգի ծրագրով անասնաբուծական և մթերման սարքավորումների ձեռքբերման, արոտավայրերի վիճակի բարելավման և այլ ուղղություններով նախատեսվող միջոցառումներին:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է անասնաբուծության զարգացման ծրագրի իրականացումը և հանձնարարել փաստաթուղթը դնել շրջանառության մեջ՝ ներկայացված տարբեր առաջարկությունները քննարկելու և ծրագիրը լրամշակելու ու վերջնական տեսքի բերելու համար: Միաժամանակ, վարչապետն անհրաժեշտ է համարել գնահատել գործող անասնաբուծական կոոպերատիվների գործունեության արդյունավետությունը, համայնքներում անասնաբույժների հաստիքների ներդրման հնարավորությունները և հանձնարարել ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ:

В правительстве Армении обсудили программы развития животноводства
Под председательством премьер-министра Карена Карапетяна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого обсуждалась нынешняя ситуация в сфере животноводства, существующие проблемы и пути развития.
Было доложено, что на заключительном этапе находятся работы по разработке пакета программ развития животноводства, в рамках которого предусматривается осуществить программы развития в сфере скотоводства и птицеводства, субсидирования племенного разведения и крупных комплексов, программы лизинга оборудования для животноводства и заготовки корма и т.д.
Отдельное внимание будет уделяться реализации программы искусственного осеменения, которая будет продолжаться до 2024 года. В рамках программы предварительно предусматривается осуществить в течение 2018 года осеменение 20 тысяч голов сельскохозяйственных животных, в результате чего ожидается увеличить производство мяса до 50 кг, а увеличение объемов производства молока обеспечит дополнительную реализацию примерно на 330 млн. драмов.
Был затронут также вопрос замены импорта сухого молока местной продукцией, субсидирования племенного животноводства и крупных комплексов, приобретения по программе лизинга животноводческого оборудования, улучшения ситуации на пастбищах и мероприятия по остальным направлениям.
Карен Карапетян отметил важность реализации программ развития в сфере животноводства и поручил начать обсуждение документа для рассмотрения представленных предложений, доработки и приведения программы к окончательному виду. Премьер также подчеркнул необходимость оценки эффективности деятельности действующих животноводческих кооперативов, внедрения штата ветеринаров в общинах и поручил представить соответствующие предложения.