«Ժողովուրդ». Սերժ Սարգսյանը փորձում է մարտի 1-ի սլաքները հետևողական ուղղել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին
28/03/2018 09:55
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հատուկ քննչական ծառայությունն ընթացք է տվել մարտի 1-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող նախկին փաստահավաք խմբի անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանի և Սեդա Սաֆարյանի՝ «Բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի իրադարձություններին» վերնագրված զեկույցին: Այն արդեն կցվել է քրեական գործին և արդեն այդ ուղղությամբ որոշակի քննչական գործողություններ են ընթանում: Թե ինչ արդյունք կտան այդ աշխատանքները, պարզ կդառնա առաջիկայում:
Բայց փաստ է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ՀՔԾ-ին չէր հանձնարարի ուսումնասիրել փաստահավաք խմբի զեկույցը՝ առանց Սերժ Սարգսյանի համաձայնության: Եվ ուրեմն, մնում է ենթադրել, որ Սերժ Սարգսյանն էլ իր այս քայլերով, ըստ էության, փորձում է մարտի 1-ի սլաքները հետևողական ուղղել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին. չէ՞ որ այդ օրերին նախագահը, ասել է, թե ԶՈՒ գլխավոր գերագույն հրամանատարը Քոչարյանն էր, ուրեմն հենց նա կարող էր համապատասխան հրահանգներ տալ: Իսկ Սերժ Սարգսյանը, որ այդ օրերին վարչապետն էր, ասում են, սիրում է արդարանալ` ասելով, թե ինքն իրավիճակի վրա ազդելու հնարավորություն չի ունեցել և չի կարողացել»:

«Жоховурд»: Серж Саргсян пытается «направить стрелки» 1 Марта на второго президента Роберта Кочаряна
28/03/2018 11:27
Газета «Жоховурд» пишет, что Специальная следственная служба дала ход докладу членов бывшей Группы по сбору фактов, изучающей события 1-2 марта, под названием «Вовлеченность армии в события 1 марта». Доклад приобщен к уголовному делу и в этом направлении уже ведутся определенные следственные действия. К каким результатам приведут эти работы, будет ясно в ближайшем будущем.
«Однако факт, что без поручения Сержа Саргсяна генеральная прокуратура не поручила бы Специальной следственной службе изучить доклад Группы по сбору фактов.
Таким образом, остается предполагать, что Серж Саргсян своими шагами, по сути, пытается «направить стрелки» 1 Марта на второго президента Армении Роберта Кочаряна. Ведь в эти дни президентом, то есть Верховным главнокомандующим ВС был Кочарян, значит, именно он мог давать соответствующие указания. А Серж Саргсян, занимавший тогда пост премьер-министра, как говорят, любит оправдываться, заявляя, что он не мог, и у него не было возможности влиять на ситуацию», - пишет газета.