«Հրապարակ». ՀՀ չորրորդ նախագահի աշխատակազմը գրեթե կրկնակի կրճատվում է
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Ապրիլին ձևավորվող նոր կառավարության փոխվարչապետներից մեկի պաշտոնը զբաղեցնելու է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը։ Իսկ ո՞վ է դառնալու Սերժ Սարգսյանի կառավարության աշխատակազմի նոր ղեկավարը։ Որոշ տեղեկություններով՝ նա պատրաստվում է աշխատակազմի ղեկավար դարձնել իր օգնականներից մեկին՝ Արմեն Աբելյանին, ով նախագահական ոտք է դրել նրա հետ՝ 2008-ին։ 2013-ին Ս․ Սարգսյանը նրան Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգևատրել։
Նշենք նաև, որ ՀՀ չորրորդ նախագահի աշխատակազմը գրեթե կրկնակի կրճատվում է, օրենքով սահմանվել է, որ այն չի գերազանցելու 155-ը: Կառուցվածքից բացակայելու են որոշ ստորաբաժանումներ՝ պայմանավորված նոր Սահմանադրությամբ նախատեսված լիազորությունների փոփոխությամբ: Մասնավորապես, բացակայելու են վերահսկողական ծառայությունը, ԱԱԽ քարտուղարությունը, Հանրային խորհրդի գրասենյակը: Իսկ վարչապետի աշխատակազմը չի գերազանցի 600-ը»։

«Грапарак»: Аппарат четвертого президента Армении почти вдвое сокращается
Газета «Грапарак» пишет, что должность одного из вице-премьеров в сформированном в апреле новом правительстве займет руководитель аппарата президента Армении Армен Геворкян. Возникает вопрос, а кто займет пост руководителя нового аппарата Сержа Саргсяна?
По некоторым сведениям, президент собирается назначить на эту должность одного из своих помощников – Армена Абеляна, который пришел в аппарат вместе с ним в 2008 году. В 2013 году Серж Саргсян наградил его медалью Мхитара Гоша.
«Отметим также, что аппарат четвертого президента Армении почти вдвое сокращается. Как установлено законом, он не превысит 155 человек. Некоторые подразделения будут отсутствовать в структуре из-за изменений полномочий, предусмотренных новой Конституцией. В частности, не будет Службы контроля, секретариата Совета национальной безопасности, офиса Общественного совета. А аппарат премьер-министра не должен превышать 600 человек», - отмечает издание.