Նախքան Բաքու մեկնելը չէի կարծում, որ ԵՄ քաղաքացին կարող է խնդիր ունենալ սահմանը հատելիս. Կարինե Հովհաննիսյան
30/03/2018 15:41
Հայկական ծագմամբ Էստոնիայի քաղաքացի, Տալլինի քաղաքային խորհրդի անդամ Կարինե Հովհաննիսյանը չէր ենթադրում, որ, չնայած հայկական ազգանվան, Եվրամիության քաղաքացին կարող էր ինչ-որ խնդիրների բախվել Ադրբեջան մուտք գործելիս:
«Ես Էստոնիայի քաղաքացի եմ: Նախքան Բաքու մեկնելը, չէի ենթադրում, որ Եվրամիության քաղաքացին կարող է խնդիրներ ունենալ սահմանը հատելու ժամանակ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կարինե Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, ինքը երբեք չի եղել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, ծնվել է Էստոնիայում:
Կ.Հովհաննիսյանը պատմել է, որ Բաքու էր մեկնել՝ «մարդասիրական մանկավարժության միջազգային գիտաժողովին» մասնակցելու համար:
Վիզա նա ստացել է էլեկտրոնային տարբերակով:
Խնդիրները սկսվել են Բաքվի օդանավակայանում՝ անձնագրային ստուգման ժամանակ:
«Բանավոր ինձ տեղեկացրել են, որ խնդիրն իմ ազգանունն է: Երկիր ինձ չթողնելու մասին ասել են օդանավակայանում գտնվելուց 10 ժամ հետո՝ հետադարձ չվերթից մեկ ժամ առաջ: Տեղեկությունը ստացվել է Բաքվում Էստոնիայի ներկայացուցչության կողմից: Սահմանային ծառայության կողմից վերաբերմունքը նորմալ էր», - ասել է Կ.Հովհաննիսյանը:
Միևնույն ժամանակ, նա մտադիր չէ որևէ միջոցներ ձեռնարկել:
«Այս պահի դրությամբ այդ միջադեպն ինձ համար սպառված է», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Ադրբեջանի իշխանությունները մարտի 23-ին թույլ չեն տվել Կարինե Հովհաննիսյանին հատել Ադրբեջանի սահմանը, որտեղ նա ժամանել է պատվիրակության կազմում մանկավարժների Միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու համար:
Կատարվածի առնչությամբ Էստոնիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է.
«Այս վարքագիծը հերթական անգամ ի ցույց է դնում Բաքվի իշխանությունների ռասիստական, անհանդուրժողական բնույթը։ Հակահայ քաղաքականությամբ ներծծված Բաքուն հերթական անգամ ցինիկ վերաբերմունք է ցուցաբերում իր համար այդքան խորթ եվրոպական արժեքների նկատմամբ։ Հուսով եմ էստոնական կողմը հետևություններ կանի և համարժեք կարձագանքի այս նողկալի պատմությանը՝ պաշտպանելով իր քաղաքացու շահերը։ Եվրոպական կառույցները նույնպես անտարբեր չպետք է մնան, քանի որ Էստոնիան ԵՄ անդամ պետություն է և Կարինե Օգանեսյանը ԵՄ քաղաքացի է։
Եվ ընդհանրապես, եթե որևէ երկիր ի վիճակի չէ տարաբնույթ դրդապատճառներից ելնելով միջազգային գիտաժողովներին հրավիրված բոլոր մասնակիցներին և նրանց ուղեկցող անձնակազմին ընդունել, ապա լուրջ վերանայման պետք է ենթարկել տվյալ երկրում նմանատիպ միջոցառումների անցկացման նպատակահարմարությունը»։

До полета в Баку не предполагала, что у гражданина ЕС могут возникнуть проблемы при пересечении границы – Карине Оганесян
30/03/2018 15:05
Гражданка Эстонии армянского происхождения, член городского совета Таллина Карине Оганесян не предполагала, что у гражданина Евросоюза могут возникнуть какие-либо проблемы при въезде в Азербайджан, несмотря на армянскую фамилию.
«Я по рождению гражданка Эстонии. До полета в Баку не предполагала, что у гражданина Европейского союза могут возникнуть проблемы при пересечении границы», - сказала К.Оганесян корреспонденту Aysor.am.
По ее словам, она никогда не была гражданкой Республики Армения, родилась в Эстонии.
К.Оганесян рассказала, что ехала в Баку «на международную конференцию по гуманной педагогике».
Визу она получила в электронной форме.
Проблемы начались на паспортном контроле в бакинском аэропорту.
«Устно мне сообщили, что проблемой является моя фамилия. О решении не пустить меня в страну сообщили через 10 часов пребывания в аэропорту и за час до рейса, на который меня посадили. Информация пришла со стороны эстонского представительства в Баку. Со стороны пограничной службы отношение было ровное», - рассказала К.Оганесян.
Вместе с тем, предпринимать какие-либо меры она не намерена.
«На данный момент для меня ситуация исчерпана», - отметила К.Оганесян.
Как сообщалось ранее, власти Азербайджана 23 марта не разрешили К.Оганесян пересечь границу Азербайджана, куда она в составе делегации приехала с целью принять участие в Международном симпозиуме педагогов.
В связи с инцидентом посол Армении в Эстонии ранее заявил, что «подобное поведение в очередной раз показывает расистскую нетолерантность бакинских властей».
«Пропитанный армянофобией Баку в очередной раз проявил циничное отношение к столь чуждым для него ценностям. Надеюсь, что эстонская сторона проявит последовательность и достойно ответит на эту отвратительную историю, защитив интересы своего гражданина. Не должны остаться безразличными и европейские структуры, поскольку Эстония является членом ЕС, а Карине Оганесян – гражданкой ЕС. И вообще – если какая-либо из стран, исходя из различных причин, не в состоянии принять всех приглашенных и их сопровождающих на международный симпозиум, то надо пересмотреть целесообразность проведения в данной стране подобных мероприятий», - заявил посол.