2016-ից հետո մոտեցումների վերանայում է եղել. Տիգրան Աբրահամյան
Երբ մենք խոսում ենք «ապրիլյան դասերի» մասին, պետք է հաշվի առնել, որ դա պետական բոլոր կառույցներին է վերաբերում, որովհետև միայն առաջին հայացքից է դա կապված ուժային կառույցների հետ:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ պետական ողջ ապարատն իր հստակ գործառույթներն ունի ինչպես համեմատաբար խաղաղ, այնպես էլ ռազմական գործողությունների ժամանակ, իսկ 2016-ից հետո մոտեցումների վերանայում է եղել:
Ըստ Տ.Աբրահամյանի՝ ապրիլյան մարտական գործողություններն ընդգծեցին մեր բացերն ու առավելությունները, խոցելի տեղերը, ինչի ուղղությամբ վերջին 2 տարիներին հսկայական աշխատանք է տարվել:
«2016-ի ապրիլից հետո մեծ աշխատանք տարվեց մեր հետախուզական հնարավորությունների ընդլայնման համար, ինչն այլևս գրեթե բացառում է անակնկալության գործոնը: Մեր խնդիրն է հակառակորդի գործողությունները, շարժերը մշտապես պահել կանխատեսելիության դաշտում և ըստ անհրաժեշտության կանխել մեր անվտանգությանը սպառնացող ցանկացած գործընթաց», - նշել է Տ. Աբրահամյանը:

Тигран Абраамян: После событий 2016 года был осуществлен пересмотр политики и подходов
Когда мы говорим об «уроках апрельских событий», следует учитывать, что это касается всех государственных структур, так как только на первый взгляд это связано с силовыми структурами. Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил советник президента Республики Арцах Тигран Абраамян.
По его словам, государственный аппарат выполняет свои функции как в сравнительно мирное время, так и в военных действиях, а после 2016 года наши подходы были пересмотрены.
Т.Абраамян отметил, что апрельские боевые действия указали на пробелы и преимущества, уязвимости, и за последние два года была проделана огромная работа в этом направлении.
«После апреля 2016 года была проделана большая работа по расширению наших разведывательных возможностей, что почти исключает фактор неожиданности. Наша задача - противостоять действиям противника, постоянно быть наготове и, при необходимости, предотвратить любой процесс, угрожающий нашей безопасности», - сказал Т. Абраамян.