ԱՄՆ-ն Չինաստանի դեմ լրացուցիչ միջոցների կիրառումը չի բացառում
Միացյալ Նահանգները չեն բացառում հետագայում լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել ի պատասխան՝ Չինաստանի կողմից 106 անուն ամերիկյան ապրանքների վրա 25 տոկոսանոց մաքսատուրքերի ներդրմանը, որոնք իրենց հերթին, Վաշինգթոնի գործողություններին էին ուղղված, հայտնում է Սպիտակ տան բարձրաստիճան ներկայացուցիչը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Նոր միջոցները կարող են ժամանակի ընթացքում ներդրվել, բայց այս պահին որևէ ծրագիր չկա», - Reuters-ը մեջբերում է նրա խոսքը:
Ինչպես նշել են Սպիտակ տանը, Չինաստանի նկատմամբ առևտրի ոլորտում որևէ նշանակալի քայլ դեռ չի նախատեսվում, որի մասին նախկինում չի հայտարարվել:
«Հիմնական ուշադրությունը հատկացվում է արդեն հայտարարված գործողությունների իրականացմանը», - ասել է ԱՄՆ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչը:
Բացի այդ, Չինաստանը չորեքշաբթի դիմել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը՝ բողոքելով ԱՄՆ նշված գործողություններից:

США не исключают дополнительных торговых мер в отношении Китая
Соединенные Штаты не исключают в будущем дополнительных мер в ответ на введенные Китаем 25%-ые пошлины на 106 наименований американских товаров, которые в свою очередь стали реакцией на действия Вашингтона. Об этом сообщил представитель Белого дома высокого ранга, передает ТАСС.
«Новые меры могут быть введены со временем, но в данный момент никаких планов нет», - цитирует его агентство Reuters.
Как отметили в Белом доме, пока не запланировано никаких значительных действий в сфере торговли в отношении КНР, о которых не было ранее объявлено.
«Основное внимание уделяется реализации действий, о которых уже было объявлено», - сказал представитель американской исполнительной ветви власти.
Кроме того, Китай обратился в среду во Всемирную торговую организацию с жалобой на упомянутые действия США.