«Ռենկո»-ի և «Սիմենս»-ի ներդրումային ծրագրի շրջանակում Հայաստանում ՋԷԿ կկառուցվի
Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հռոմում հանդիպման ժամանակ նշել են վերջին շրջանում ակտիվացած հայ-իտալական տնտեսական հարաբերությունների մասին՝ փաստելով նաև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը:
Նախագահ Սերջիո Մատարելլան նշել է, թե ուրախ է, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ իտալական ներդրումները գնալով աճում են՝ այս պահին կազմելով շուրջ 200 մլն ԱՄՆ դոլար: Հայաստանյան շուկայում իտալական ընկերությունների ներկայացվածությունը, նրա դիտարկմամբ, ևս մեծանում է:
Խոշոր ներդրումների շարքում Սերժ Սարգսյանը հատկապես նշել է Երևանում իտալական «Ռենկո» և գերմանական «Սիմենս» ընկերությունների ներդրումային ծրագիրը, որի շրջանակներում կկառուցվի տարածաշրջանում իր մեծ արդյունավետությամբ առանձնացող ՋԷԿ: Իտալիայի նախագահը դա համարել է տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության գերազանց օրինակ:

В рамках инвестпрограммы Renco и Siemens в Армении будет построена ТЭС
Президенты Армении и Италии Серж Саргсян и Серджо Маттарелла на встрече в Риме обсудили двусторонние армяно-итальянские экономические отношения, констатировав рост объемов товарооборота.
В данном контексте придана важность формированию и деятельности армяно-итальянской межправительственной комиссии, первое заседание которой состоялось всего несколько месяцев назад.
Президент Серджо Маттарелла отметил, что он рад, что итальянские инвестиции в экономику Армении растут, составляя на данный момент около 200 млн долларов. По его словам, также растет представленность итальянских компаний на армянском рынке.
В ряду крупных инвестиций Серж Саргсян особо отметил инвестиционную программу итальянской компании «Renco» и немецкой компании Siemens в Ереване, в рамках которой будет построена выделяющаяся в регионе своей большой эффективностью ТЭС.