Հռոմը չի պատրաստվում ԼՂ հարցով բանակցությունների այլ ձևաչափ քննարկել
Աշխատանքային այցով Իտալիայում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպել է այդ երկրի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ, որի ժամանակ անդրադարձ է եղել նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Ընդգծելով, որ Հայաստանն աջակցում է 2018թ. ԵԱՀԿ-ում իտալական նախագահության առաջնահերթություններին՝ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ սկզբունքներին համահունչ՝ Իտալիայի հավասարակշռված մոտեցումը հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, ինչպես նաև աջակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին ու նրանց մոտեցումներին:
Իտալիայի նախագահն շեշտել է, որ իր երկիրը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին՝ ուղղված հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանը և չի պատրաստվում բանակցությունների այլ ձևաչափ քննարկել՝ հույս ունենալով, որ կազմակերպությունը հակամարտող կողմերի հետ միասին կգտնի լուծման ճիշտ ճանապարհ, և հիմնախնդիրը փոխզիջումների ճանապարհով հնարավորինս շուտ կլուծվի:
Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության առաջնահերթություններից մեկն էլ ձգձգվող հակամարտությունների լուծումն է:

Рим не собирается обсуждать иной формат переговоров по карабахскому урегулированию
Президенты Армении и Италии Серж Саргсян и Серджо Маттарелла на встрече в Риме обсудили процесс мирного урегулирования карабахского конфликта.
Как сообщает пресс-служба президента, подчеркнув, что Армения поддерживает приоритеты итальянского председательства в ОБСЕ в 2018 году, С. Саргсян отметил важность сбалансированной позиции Италии в вопросе урегулирования конфликта, в соответствии с принципами ОБСЕ, в том числе поддержку Рима усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их подходов.
Серджо Маттарелла подчеркнул, что Италия поддерживает усилия МГ ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта, и не собирается обсуждать другой формат переговоров, надеясь, что организация вместе со сторонами конфликта найдет верный путь и конфликт будет урегулирован как можно скорее по пути компромиссов.
Президент Италии подчеркнул, что одним из приоритетов председательства Италии в ОБСЕ является решение затяжных конфликтов.