Ռուսաստանը կարող է վերանայել ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագրերը. Մեդվեդև
Ռուսաստանի իշխանությունները երկրի դեմ ԱՄՆ-ի սահմանած նոր պատժամիջոցներն անօրինական են համարում և իրենց իրավունք են վերապահում պատասխան քայլերի դիմել, այդ թվում՝ գործող առևտրային համաձայնագրերի առնչությամբ: Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը երկուշաբթի փոխվարչապետերի հետ հանդիպմանը, հայտնում է РИА Новости-ն:
ԱՄՆ-ն ուրբաթ պատժամիջոցներ է սահմանել մի շարք ռուս գործարարների և նրանց ենթակայության տակ գտնվող ընկերությունների, ինչպես նաև բարձրաստիճան ռուս պաշտոնյաների նկատմամբ:
«Այդ որոշումներն, անկասկած, անընդունելի են, մենք դրանք անօրինական ենք համարում, քանի որ դրանք ընդհանրապես գտնվում են միջազգային իրավունքի հարթությունից դուրս: Եվ, իհարկե, մեզ իրավունք ենք վերապահում դիմելու պատասխան գործողությունների, այդ թվում՝ գործող առևտրային համաձայնագրերի և ընթացակարգերի առնչությամբ», - ասել է Մեդվեդևը:

Россия может пересмотреть торговые соглашения с США, заявил Медведев
Российские власти считают введенные США новые санкции против РФ нелегитимными и оставляют за собой право на ответные меры, в том числе в части действующих торговых соглашений, заявил премьер-министр Дмитрий Медведев на встрече с вице-премьерами в понедельник.
США в пятницу ввели санкции против ряда российских бизнесменов и подконтрольных им компаний, а также высокопоставленных российских чиновников.
«Эти решения, безусловно, неприемлемы, мы считаем их нелегитимными, поскольку они вообще находятся вне плоскости международного права. И, конечно, оставляем за собой право на ответные действия, включая действующие торговые соглашения и процедуры», — сказал Медведев.