Եվրամիությունը մակրոֆինանսական օգնության նոր փաթեթ կտրամադրի Վրաստանին
ԵՄ-ն որոշում է ընդունել Վրաստանին մակրոֆինանսական օգնություն տրամադրել տնտեսական կայունությունը պահպանելու համար, ասված է ԵՄ-ի խորհրդի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Խորհուրդը որոշում ընդունեց Վրաստանին մինչև 45 մլն եվրոյի չափով մակրոֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին: Այն կօգնի բավարարել Վրաստանի ֆինանսական պահանջմունքները, աջակցել տնտեսական կայունությանը և նրա կառուցվածքային բարեփոխումների ծրագրին», - հայտնել են մամուլի ծառայությունում:
Մակրոֆինանսական օգնությունը ԵՄ-ի կողմից ցուցաբերվում է վճարային հաշվեկշռի դժվարություններ ունեցող գործընկեր-երկրներին, այն հասանելի է միայն այն երկրների համար, որոնք աջակցություն են ստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամից: Սա Վրաստանի համար երրորդ նման գործողությունն է 2008 թվականից հետո:
Եվրահանձնաժողովը Վրաստանին մակրոֆինանսական օգնության այս ծրագիրն առաջարկել է տրամադրել անցյալ տարվա սեպտեմբերի վերջին: Այն ժամանակ նշվել էր, որ միջոցները նախատեսված են երկրի արտաքին ֆինանսական կարիքների մի մասը բավարարելու համար:

ЕС предоставит Грузии новый пакет макрофинансовой помощи
ЕС принял решение предоставить Грузии макрофинансовую помощь для поддержания экономической стабильности, говорится в сообщении пресс-службы Совета ЕС, передает РИА Новости.
«Совет принял решение о предоставлении макрофинансовой помощи Грузии в размере до 45 миллионов евро. Она поможет покрыть финансовые потребности Грузии, поддержать экономическую стабилизацию и ее программу структурных реформ», — сообщили в пресс-службе.
Макрофинансовая помощь оказывается ЕС странам-партнерам с трудностями платежного баланса, доступна только для стран, получающих поддержку от МВФ. Это третья подобная операция для Грузии после 2008 года.
Еврокомиссия предложила предоставить Грузии эту программу макрофинансовой помощи в конце сентября прошлого года. Тогда сообщалось, что средства предназначены на покрытие части внешних финансовых нужд страны.