Փաշինյանի գործողությունները կարող են առաջացնել քրեական պատասխանատվություն. Ոստիկանություն
Հայաստանի ոստիկանությունը ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հանրային ռադիոյի շենք մուտք գործելու կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել.
«ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Ն. Փաշինյանը հավաքի մասնակիցներին երթով ուղղորդել է դեպի «Հայաստանի հանրային ռադիո» ՓԲԸ-ի շենք, որը հանդիսանում է պետական պահպանության ենթակա ռազմավարական օբյեկտ և գտնվում է ՀՀ ոստիկանության պահպանության ներքո:
Նշված շենք ներխուժումը կատարվել է օբյեկտում պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողի դիմադրությունը հաղթահարելով: Հավաքի մասնակիցները մուտք են գործել ընկերության սենյակներից մեկը՝ փակ վիճակում գտնվող դուռը կոտրելու եղանակով:
Ոստիկանության ծառայողը պահանջել է Ն. Փաշինյանից հավաքի մասնակիցներին դուրս բերել շենքից, սակայն հավաքի կազմակերպիչը ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չի փոխանցել հավաքի մասնակիցներին և չի ապահովել հավաքի բնականոն ընթացքը ապահովելու՝ «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված իր պարտականության կատարումը:
Ն. Փաշինյանը, պահելով շենքը, պահանջ է ներկայացրել տրամադրելու ուղիղ եթեր, որպիսի գործողությունը առերևույթ պարունակում է իրավախախտման հատկանիշներ և համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում կարող է առաջացնել ընդհուպ քրեական պատասխանատվություն:
Շենքում պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողը, գտնվելով ծառայողական պարտականությունների կատարման մեջ, ունեցել է բոլոր հիմքերը ենթադրելու, որ պահպանվող օբյեկտի վրա կատարվում է խմբակային հարձակում:
ՀՀ ոստիկանությունը կոչ է անում հավաքի կազմակերպչին և հավաքի մասնակիցներին անհապաղ ազատել «Հայաստանի հանրային ռադիո» ՓԲԸ-ի շենքը, ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագիծ դրսևորելուց», - ասված է հայտարարության տեքստում։

Действия Никола Пашиняна могут повлечь уголовную ответственность - полиция Армении
Полиция Армении выступила с заявлением в связи с захватом оппозиционной инициативой «Мой шаг» во главе с депутатом парламента Николом Пашиняном здания Общественного радио Армении.
«Депутат Национального Собрания Армении Никол Пашинян участников митинга шествием повел к зданию ЗАО «Общественное радио Армении», которое является стратегическим объектом, подлежащим государственной охране, и находится под охраной полиции. Проникновение в указанное здание произошло с преодолением сопротивления служащего Полиции, несущего дежурство на объекте. Участники шествия ворвались в одну из студий компании, сломав закрытую дверь.
Служащий полиции потребовал у Никола Пашиняна вывести участников акции из здания, однако организатор митинга не передал законное требование сотрудника Полиции митингующим и не обеспечил исполнения своего обязательства, установленного Законом РА «О свободе собраний» по обеспечению нормального хода собрания.
Н. Пашинян, захватив здание, выступил с требованием о предоставлении эфира, и данное действие явно содержит признаки правонарушения и при наличии соответствующих оснований может повлечь вплоть уголовную ответственность.
Осуществляющий службу в здании сотрудник полиции, находясь при исполнении служебных обязанностей, имел все основания предполагать, что на охраняемый объект совершается групповое нападение.
Полиция призывает организатора митинга и участников акции немедленно освободить здание Общественного радио Армении и воздержаться от проявления противоправного поведения», – говорится в заявлении полиции.